Meta ismét a gondosan kiélezett, és specifikusan karrierek bevégzéséhez alkalmazandó kaszához nyúlt, ezúttal a virtuális valóság fejlesztéseit tömörítő Reality Labs divízióban. A friss leépítéshullám az Oculus Studios csapatát érinti, köztük azokat is, akik a Supernatural nevű VR-os edzésalkalmazáson dolgoztak. A változások célja a hivatalos kommunikáció szerint az, hogy hatékonyabbá váljon a belső tartalomfejlesztés, és az erőforrásokat a jövőbeli mixed reality, avagy kevert valóság alapú élményekre fókuszálják. Vagyis a Meta most inkább takarékra kapcsol, mintsem tovább tolja a metaverzumos álomvonatot. Utóbbi mondjuk már jó ideje nem teljesen világos, mely sínpályán és főleg merre halad.
Hivatalos számot nem közölt a cég, de annyi biztos, hogy a 2023-ban felvásárolt Within (ők készítik a Supernaturalt) is érintett. Az app működik tovább, de ritkábban jönnek majd új edzések, cserébe minden új tréning többféle nehézségi szinten lesz elérhető, nem csak egyetlen fix fokozaton. A felhasználók tehát kapnak némi rugalmasságot, de kevesebb friss tartalomra számíthatnak majd. A Supernatural népszerű edzői a Meta szerint maradnak, őket nem érték el a leépítések.
A háttérben persze ott húzódik a Reality Labs pénzügyi katasztrófája. A 2024-es utolsó negyedévben közel 5 milliárd dolláros veszteséget termelt a részleg, miközben alig egymilliárdos bevételt tudott felmutatni. És ez csak egyetlen negyedév. A Meta már a Facebook átnevezése óta égeti a dollármilliárdokat a metaverzum reményében, most viszont egyre több az arra elég erősen utaló jel, hogy ideje kicsit lenyugodni és komolyan újratervezni.
Az elbocsátott dolgozók jelentkezhetnek más pozíciókra a cégen belül, de az irány egyértelmű: a Meta most racionalizálja, amit csak lehet, és közben egyre több izzadság mellett, görcsösen próbál elkerülni egy nyílt beismerést arról, hogy a metaverzum nem hozta a várt áttörést. Spoiler: tényleg nem hozta.
Hogy mindebből mi marad hosszabb távon, a Quest platform, a játékstúdiók, a fitneszappok vagy csupán néhány jól csengő, de lufiként közepes hangerővel kipukkanó techmítosz, az talán már a jövő heti gyorsjelentésből is kiderül. Vagy nem, és marad a masszív kussolás.