Hirdetés

A Deezer szerint a dalok 18%-át már teljes egészében mesterséges intelligencia generálja



|

Az AI-zene egyre nagyobb szeletet követel magának.

Hirdetés

Április 16-án a Reuters közölt friss adatokat a francia Deezer streaming platformtól: a szolgáltatásra feltöltött dalok körülbelül 18%-a már teljes mértékben mesterséges intelligencia által generált. A Deezer szerint naponta több mint 20 ezer ilyen zeneszám kerül fel a platformra - ez majdnem kétszerese a négy hónappal ezelőtti számoknak.

"Az AI által generált tartalom továbbra is elárasztja a streamingplatformokat, köztük a Deezert is, és nem látjuk jelét annak, hogy ez lassulna"

- nyilatkozta Aurelien Herault, a Deezer innovációs igazgatója. A vállalat januárban indított egy felismerő eszközt, amely képes kiszűrni az AI által készített dalokat az ajánlási algoritmusokból, így a 9,7 millió előfizetőjük főként emberi előadók munkáit kapja elsőként ajánlásként.

Hirdetés

A generatív mesterséges intelligencia térhódítása egyre komolyabb aggályokat vet fel a szerzői jogok, a kreativitás és a művészek méltányos díjazása kapcsán. Egyre több per és jogi eljárás indul AI-cégek ellen, mivel sokan azzal vádolják őket, hogy engedély nélkül használtak fel jogvédett anyagokat modelljeik betanításához.

A Deezer nyilatkozata szerint felismerő rendszerük már képes azonosítani a Suno és az Udio által generált zenéket is - ez a két AI-zenei startup jelenleg pereskedik a Universal Music Group, a Warner Music Group és a Sony Music kiadókkal. Ezek a kiadók, melyek Taylor Swiftet, Kendrick Lamart és Ed Sheerant is képviselik, tömeges szerzői jogsértéssel vádolják a cégeket.

Tavaly több tucat előadó, köztük Billie Eilish, Nicki Minaj és Stevie Wonder nyílt levélben fejezte ki aggodalmát az AI-zene térnyerése miatt, mondván, hogy az "aláássa a kreativitást" és háttérbe szorítja az emberi művészeket.

Nemcsak a zeneiparban, hanem a filmvilágban is egyre vitatottabb az AI szerepe. A 2024-es Oscar-gálán több jelölt film esetében is felmerült, hogy AI-t használtak bizonyos jelenetek elkészítésére vagy vizuális effektek javítására. 2023-ban a hollywoodi írók és színészek hosszú sztrájkot tartottak, többek között azért, hogy erősebb védelmet kapjanak az AI ellen a munkájukban.

A helyzet tehát egyre élesebb: miközben a mesterséges intelligencia képes olcsóbban és gyorsabban előállítani zenéket és vizuális tartalmakat, egyre többen kérdőjelezik meg, hogy ez milyen áron történik, és főleg kinek a kárára.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.