A nyáron kirobbant Pegasus-botrány ismét rávilágított, hogy senki sincs biztonságban az online megfigyeléssel szemben, hiszen az újságírók és aktivisták monitorozására is használt program egyaránt bevethető az androidos és iOS-es készülékeken.
A Facebook, az Instagram és a WhatsApp mögött álló Meta pedig most azt adta hírül, hogy a saját platformjain is 50 ezer felhasználót figyelhettek meg illegálisan olyan cégek, melyek fizetségért kémkednek állami és privát ügyfeleiknek.
A vállalat közleménye szerint a megfigyelések több mint száz ország felhasználóit érintették a Facebookon és az Instagramon, az illegális monitorozást végző entitások pedig 7 államból, köztük Kínából, Izraelből, Indiából és Észak-Makedóniából tevékenykedtek.
Ami viszont még ijesztőbb, hogy a zsoldos kémek szolgáltatásait összesen több mint kéttucatnyi kormány vette igénybe.
10/ We notified around 50K people in 100+ countries that they may have been targeted. Those notifications look like this (and are sent in the user’s preferred language). It guides people through steps they can take to protect their accounts. pic.twitter.com/ze8Er5k9Zx
— David Agranovich (@DavidAgranovich) December 16, 2021
A Meta több hónapig tartó vizsgálatát követően értesítették az érintett felhasználókat, a lebuktatott szereplők infrastruktúráját pedig teljes egészében blokkolták a Zuckerberg-birodalom platformjain.
A kitiltott cégek egyike a Cytrox, melynek Predator nevű kémprogramjával egy egyiptomi politikus iPhone-ját is megfigyelték. A kémhálózatok felszámolása során több mint 1500 hamis fiókot töröltek.
A Meta vizsgálata remekül szemlélteti, hogy a Pegasus mögött álló NSO Group csak egy a sok szereplő közül, akik kihasználják az internet és a mindenhol ott lévő okostelefonok adta lehetőségeket az emberek megfigyelésére.