Az ínyenceknek bizonyára nem cseng ismeretlenül a wagyu japán kifejezés, amely egy összefoglaló név a 4 helyi húsmarhafajtára (Macuszaka, Kobe, Jonezava, Miszima), vagyis a világ legdrágább és legfinomabb marhahúsaira használatos.
Japán tudósok nemrég bejelentették, hogy egy speciális, 3D-bionyomtatásos eljárás segítségével sikerült olyan marhaszeletet produkálniuk, ami a megtévesztésig hasonlít erre a kulináris különlegességre.
A nyomtatott hús előállításához két különböző, wagyu tehenekből izolált őssejtet vettek alapul. Az eljárás kezdetén a kinyert sejteket inkubálták, majd rávették őket, hogy olyan sejttípusokká alakuljanak, amik az izom, a zsír és a vérerek előállításához szükségesek.
Ezeket pedig a nyomtatás során úgy halmozták fel, hogy a végeredmény hasonlítson a wagyu jellegzetes, márványozott felületére. A márványozás, vagyis japánul sashi a látható izomközi zsírrétegekre utal, melyek gazdag ízt és egyedi textúrát kölcsönöznek a húsnak.
Éppen a márványozás az, amiért igazán nagyszerű a japán tudósok felfedezése, az eddig látott eljárások ugyanis nem tudták reprodukálni egy nyers steak komplex megjelenését, így a végeredmény inkább a darált húsokra emlékeztetett.
A projekt vezető kutatója, Macuszaki Micsija szerint a technológiával nem csak összetett hússzerkezeteket alkothatnak, de aprólékosan módosíthatják az azokban található zsírt és az izomrostokat is. Az viszont nem derül ki a tudósok publikációjából, hogy mennyibe kerül a mesterséges wagyu előállítása, illetve azt sem próbálták megsaccolni, hogy mikor lehet belőle megvásárolható termék.