A kínai mobilpiac csak úgy szárnyal, és annak ellenére, hogy az emberek nagy része még kicsit ellenszenvvel tekint a világ legnépesebb országából érkező gyártók készülékeire, hazánkban is egyre többen vásárolnak a remek ár-érték arányú, minőségi csúcskészülékekből.
A Xiaomi egy rendkívül megbízható cég, komoly háttérrel és remek mobilokkal, melyek közül kiemelkedik a kellemes ár-érték arányú Mi3-as jelzésű okostelefon. A készüléket olyan nagy gyártóktól vásárolt alkatrészekből gyúrták össze a tervezői, mint a Sharp, az LG, és a Philips.
Külső
A készülék hatféle(fekete, pink, arany, kék, ezüst, fehér) színű külső borítással került forgalomba. Mi a Xiaomishop-tól egy letisztult eleganciát sugárzó, fekete színű modellt kaptunk tesztelésre. A telefon szögletes külső kialakítást kapott, mely oldalt lekerekített éleivel simul a tenyerünkbe.
A prémium érzést nyújtó anyaghasználat teljesen rendben van, a matt hátlap nehezen koszolódik. Nagy mérete ellenére kecses hatást kelt a készülék, köszönhetően annak, hogy rendkívül kevés kihasználatlan felület találhatunk rajta. A készülék fixen rögzített hátlapja alatt egy beépített 3050 mAh-es akkumulátor található, mely extrém terhelés hatására is könnyedén kibírta a nap végéig, normál használat mellett azonban a két napos üzemidő elérése sem kizárt.
Az okostelefon összes fizikai gombját (mind a kettőt) a mobil jobb oldalára helyezte a gyártó, a tetején kapott helyet a normál méretű SIM-kártyának kialakított foglalat (melyhez a mellékelt tű segítségével nyerhetünk hozzáférést), valamint a 3,5-es Jack csatlakozó, míg az alját szinte teljes egészében a hangszóró uralja (csupán a micro USB csatlakozó fért még ide). A memória fix, bővítési lehetőség nincs, ezért érdemes lehet egy nagyobb (mondjuk 64 GB-os) tárhellyel szerelt változatot vásárolni.
Kijelző és hardver
A készülék 5 colos, FullHD felbontású, IPS kijelzőjét (melyet modelltől függően az LG vagy a Sharp gyárt) Gorilla Glass védi a külső hatásoktól. A megjelenítő egyébként tűéles és még extrém körülmények között is olvasható képet kínál, a minimális tükröződés még erős napfényben sem zavaró. A képernyő alatt találunk három érintésérzékeny gombot, melyek az Androidos eszközöknél már megszokott funkciókkal bírnak.
A rendszer alapja egy négymagos 2,3 GHz-es órajelű Qualcomm Snapdragon processzor, melyet kiegészít 2 GB RAM, valamint egy Adreno 330-as grafikus gyorsító. A korrekt specifikáció akadásmentes működést biztosít a készülék számára, és akár komolyabb játékok futtatását is lehetővé teszi. A különféle tesztek is bizonyították, a mobil képes felvenni a versenyt a nagyobb gyártók okostelefonjaival is, hisz az AnTuTU méréseinél figyelemre méltó 25742-es értékelt produkált, a Basemark OS II során pedig 960-as végeredménnyel zárt a telefon.
Kamera
A készülék egy 13 megapixeles hátlapi szenzort kapott a gyártósoron, a képek minősége pedig a tűrhető kategóriába esik. A kamera egyébként hihetetlenül gyorsan reagál, a szenzor sebessége a CamSpeed teszt alapján még a Sony Xperia Z2-t is lepipálja.
A szenzor legnagyobb érdekessége az arcfelismerő funkcióban rejlik, melynek köszönhetően a fotózott személyek neme és kora meglehetősen pontosan megjelenik a képernyőn. Természetesen könnyen tévedhet az eszköz, és mivel általában fiatalítja az alanyt ezért a hölgyek szimpátiáját pillanatok alatt elnyerheti.
Az éjszakai felvételek készítésében a Philips-gyártotta dupla LED villanó lehet a segítségünkre, mely néhány méteres távolságban remekül világítja meg a környezetet. Az előlapi kamera 2 megapixeles maximális felbontásra képes, mely extra funkcióként (egyszerűsített módban) csupán gyors retusálást kínál, azonban a kapott eredmény inkább festmény szerűen elmosott hatást keltenek. Videós téren a 4K-s rögzítés kimaradt a készülékből, azonban 1080p-s felvételeket akár 60 fps-sel is lőhetünk.
Szoftver
A Xiaomi saját készítésű felhasználói felülete a MIUI fut a mobilon, mely egy rendesen leegyszerűsített, cserébe jól optimalizált környezete kínál a felhasználóknak. Az alapvetően egy 4.4.2-es verziójú Android módosított változata (felépítés és kinézet alapján) leginkább az iOS-re hajaz, hisz az ikonok és a szolgáltatások - főmenü hiányában - a kezdőképernyőről érhetők el.
Az előtelepített programok között azért találhatunk néhányat, melyektől valószínűleg hamar megszabadulunk majd, hisz a legtöbb felhasználónak a kizárólag kínai nyelven elérhető szoftvereket nem feltétlenül fogja hasznosnak találni. A kellően kigyomlált kezelőfelület egyszerűsége ideálissá teheti a mobilt azok számára, akik még nem használtak okostelefont és üdítő változást jelenthet a már régóta az Android rendszerét koptató usereknek is.
Összegzés
A Xiaomi rendesen odatette magát a Mi3 készítésekor, és a mobil bizonyíték lehet a kétkedőknek arra, hogy a távol-keleti mobilpiac minőségi termékek előállítására is képes. A gyönyörű színekben pompázó kijelzőt, 13 megapixeles kamerát, csúcskategóriás hardvereket és az optimalizált felhasználói felületet kínáló okostelefon ráadásul a százezres lélektani határár alatt helyezkedik el, így mindenképp egy jó vételként tekinthetünk rá.