A mobilos híreket évek óta követők jól tudják, hogy az Android népszerűvé válása után a Samsung egy saját operációs rendszer fejlesztésébe fogott, részben mivel a cég nem kívánta teljesen kiszolgáltatni magát a Google kényének-kedvének. Rövid ideig elérhető volt a vállalat néhány Bada rendszerű mobilja, de nem arattak hatalmas sikert, amelyben komoly szerepe volt a fejlesztői támogatás hiányának is.
A gyártó csendben elkaszálta a platformot, majd többek közt az Intellel karöltve belefogott a Tizen nevű új operációs rendszer fejlesztésébe. Az első ezt futtató okostelefont még 2013-ra ígérte a vállalat, ám ehhez képest csak tavaly mutatkozott be a Samsung Z, sajnos ez a modell valószínűleg mindörökké megmarad fejlesztői készüléknek. A rengeteg halasztás miatt már jó ideje élcelődés tárgya a Tizen, ám a gyártó tájékoztatása szerint idén a szoftvert futtató eszközök özönére számíthatunk. Az első okostelefon olyan 90 dollárnak megfelelő összegért a napokban vált elérhetővé Indiában.
Tizen vs. Android
Mi a különbség a Tizen és Android közt? Mindkettő operációs rendszer a Linux kernelre épül, azonban a Samsung állítása szerint a Tizen sokkal kisebb erőforrásigényű, amolyan mindenen futtatható szoftvernek szánják. A Samsung konkrétan az „Internet of Things” koncepcióban gondolkodik, a tervek szerint a Tizen fogyasztói elektronikai eszközök széles skáláján lesz elérhető. Okostelefon, táblagép, okosóra, digitális kamera, okostévé és társaik. A Tizen egyébként képes futtatni egyes androidos alkalmazásokat, azonban egyelőre nem tiszta, hogy milyen mértékben megoldott a robotos rendszer saját programozási felületeinek támogatása. A Tizent futtató eszközökre az OS saját programboltjából lehet alkalmazásokat beszerezni.
Természetesen a Google is megfeszített tempóban dolgozik az Android univerzálissá tételén, azonban éveken át az okostelefonok és táblagépek voltak a fókuszban, amely nehézzé teszi az ezekhez képest erősen limitált számítási teljesítményű, kis kapacitású akkuval rendelkező eszközökre való eljuttatását.
Az elmúlt napokban a Samsung hangsúlyozta, hogy egyelőre semmiképp sem szeretne szakítani az Androiddal, a különféle okoskütyük mellett csak olcsóbb okostelefonokon kívánja használni a Tizent. Ettől függetlenül természetesen benne van a pakliban, hogy idővel a közép- és felsőkategóriás mobilokra is eljuthat a platform, amennyiben ezt lehetővé teszi a szoftveres ökoszisztémája.
A Samsung és Google közt lényegében patthelyzet alakult ki: a Google számára hatalmas veszteség lenne a legnépszerűbb androidos mobilgyártó elvesztése, azonban a Samsung nincs olyan helyzetben, hogy csak úgy faképnél hagyja a keresőcéget. Egyelőre mindenki várakozó állásponton van.
Samsung Z1
A vállalat első kereskedelmi forgalomba került tizenes mobilja olyan 90 dollárt kóstál Indiában, az egyéb piacokon való megjelenéséről egyelőre nincs információ. Ennyi pénzért nem kell sokat várni az eszköztől: 4 colos és 800×480 pixeles PLS kijelző, kétmagos és 1.2 gigahertzes processzor, 768 MB RAM, 4 GB bővíthető háttértár (max. 64 GB-os microSD támogatott), 3G, Bluetooth, Wi-Fi, dupla SIM, VGA előlapi kamera, 3 megapixeles hátlapi kamera, Tizen 2.3 operációs rendszer.