Aktuális tesztünkben az Alcatel egyik új, hazánkban is kapható szériájának legújabb tagját vettük górcső alá. Az eredetileg Alcatel OneTouch S'POP-ra keresztelt készülék a Telenortól kapott új nevet.
A készülék ízléses, bár kissé robosztus külsőt kapott a gyártótól; összeszerelési minősége kifogástalan (felesleges mozgó vagy recsegő alkatrészeknek nyomát sem láttuk) és a felhasznált anyagok is rendben vannak. Az összhatáson csak a kijelző elején elhelyezett mikrofon ejt csorbát: ezt egy kicsit jobban elrejthették volna. Csatlakozókból csak a két legszükségesebbet kapjuk: alul egy töltőként is funkcionáló microUSB portot, felül pedig egy 3,5-es Jack dugót találhatunk. A hátlapon elhelyezett hangszóró hangereje korrekt, bár maximális hangerőnél a magasabb tartományokban már torzít és recseg is egy kicsit.
A készülék három fizikai (hangerő szabályozó, a ki/be kapcsoló és kamera) és ugyanennyi érintőgombbal vezérelhető. Az exponáló gomb helyzete a kamerához viszonyítva kicsit szokatlan, de azért tökéletesen használható. Nagyobb problémát jelent, hogy a képernyő alatti érintőfelület nem kapott háttérvilágítást, így időbe telik, mire megszokjuk, mikor hova kell pöttyintenünk.
A processzorból egy szerényebb, 1GHz-s MediaTek került a készülékbe, amelyet egy grafikus gyorsító és 512 MB-nyi RAM támogat. Ez a specifikáció teljes mértékben kiszolgálja a 3,5 colos képátlójú, 256 ezer szín megjelenítésére képes (maximum két ujjat érzékelő), multitouch kijelző szerény, 320x480-as felbontását és az Android 4.1.1-es verzióját. Az animációk és a scrollozás a hardvernek köszönhetően viszonylag folyamatos volt, bár a nagyobb memóriaigényű alkalmazások futtatásakor néha kicsit elgondolkozott a telefon. A dinamikus fényerő-szabályozás helyenként érdekes eredményeket produkált, ezért ezt érdemes inkább manuálisan állítgatni.
Kamerából kettőt is kapott a készülék, amelyek közül a hátoldalival maximum 3,2 megapixel felbontású képeket és VGA méretű videókat lőhetünk. Az előlapi VGA-rögzítő tökéletesen használható videótelefonálásra (piros pont az előre telepített Skype miatt) is; sajnos a képek minősége meglehetősen gyenge, még normál fényviszonyok között is, LED-villanó hiányában pedig akár le is mondhatunk az éjszakai fotózásról. A kameraalkalmazás testreszabásával azért valamennyire próbáltak kompenzálni az Alcatel gyárában, a videókra jópofa live szűrők illeszthetők, és a panoráma funkció mellett lehetőség van több látószögű kép készítésére is.
A Telenor Smart Touch Mini adatátviteli funkciói az árkategóriájának megfelelő szintet hozzák: van Bluetooth, a Wi-Fi és 3G. Szerencsére azért egy GPS is kapott helyet a készülékben, igaz, a telejsítménye nem volt éppen kifogástalan.
A telefon egy beépített 4 GB-os háttértárolóval bír, ebből 2 GB az, ami a tulajdonos által szabadon felhasználható. A tárhely bővítésére természetesen van lehetőség, ezt egy maximum 32GB-os microSD kártya formájában tehetjük meg.
A készülék szoftveres téren óriási támogatást kapott. Előre telepítve a gyári böngésző mellet megkapjuk még a Chrome-ot is, de kapunk Antivirus szoftvert, Evernote-ot, Facebook-ot, Twitter-t, Skype-ot, Viber-t és még sok-sok hasznos alkalmazást. Természetesen a YouTube mellett a DEEZER zenetár is elérhető a készüléken, tehát médiatartalmakat sem kell nélkülöznie a készülék tulajdonosának.
Az 1400mAh-es akkumulátor megfelelően teszi a dolgát, a készülék még folyamatos igénybevétel mellett is bőven kibírta a nap végéig, normál használat mellett pedig akár napok is eltelhetnek két töltés között. Ennek érdekében az akkuhasználatot is felügyelhetjük szoftveresen és akár energiatakarékos módra is válthatunk, amennyiben szükséges.
Összegezve, ha az alsó árkategória készülékei közül szeretnénk választani, és a kedvezőbb árért cserébe hajlandók vagyunk kompromisszumokat vállalni, mindenképp jó döntés lehet a Smart Touch Mini, amelynek óriási szoftveres támogatásával nehezen vehetik fel a versenyt hasonló árfekvésű ellenfelek.