Enumeráció
A Nokia 6680 tesztelése valami különleges oknál fogva megmaradt bennem. Ha azt veszem, hogy éves szinten akár 40-50 telefon is megfordul a kezemben, ez igazán hízelgő megjegyzés. Emlékeim szerint a 4-es villamoson még csukott állapotában vettem kezembe a készüléket úgy 2003 szeptemberében. A Jászai Mari téri megállóból az Oktogon felé vettem az irányt, és nem bírtam megállni, hogy egy teljesen fölösleges SMS-t küldjek egyik ismerősömnek, csak, hogy kinyithassam teljes QWERTY billentyűzetet. A körülöttem álló emberek igen furcsán tekintettek le rám, mivel ilyen készüléket korábban még prospektusban se nagyon láttak. A hitetlenkedésnek nem lett meg a nyoma a szolgáltatók palettáján. Az anno 90 ezer forintot kóstáló Nokia 6680 emlékei miszerint a T-Mobile-nál egészen biztosan kapható volt, viszont a közvetlen utódokat (6822, 6820) már nem kerültek be az operátorok árlistájába. Így történik ez ezekben a hetekben a Nokia E70 esetében is, és információink szerint nem is lesz kapható egyik magyar szolgáltatónál sem. Ellenben kártyafüggetlen állapotban könnyen beszerezhető.
Kézbe véve
A Nokia E70 esetében egyértelműen céleszközről vagy más néven rétegtelefonról van szó. Olyan sokat mozgó üzletembereknek szánja a készüléket a Nokia, akik nem hajlandók kompromisszumokra, fontos számukra a súly és a méret, de ragaszkodnak a 3G-s szolgáltatásokhoz és a teljes QWERTY billentyűzethez. A Nokia E70 ennek megfelelően a z Eseries legrondább készüléke, sehol egy izgalmas motívum, egy színes elem vagy váratlan megoldás. A kissé kidolgozatlan előlapi billentyűk ellenben jól használhatók, nem beszélve a teljes gombsor is kifejezetten kényelmesen nyomkodható. A telefon masszívan rögzül nyitáskor és csukáskor egyaránt, ellenben visszafelé hajlítva valószínűleg el fog törni. Ne felejtsük el, hogy mai szemmel mérve igen méretes és viszonylag nehéz (127 gramm) telefonról van szó, a zsebünkben mindig érezni fogjuk, ellenben egy-egy hosszabb telefonálás után sem fárad el a kezünk. A 22 milliméteres vastagság ahhoz képest, hogy mennyi mindent sikerült belepasszírozni a készülékbe, még nem is lenne olyan eget rengető, de aki pengevékonyságra vágyik, az szaladjon egy Samsung X820-ért.
Billentyűzet
A billentyűzet kiosztás változatlan, a nagyobb méretű gomboknak ott van a shift, a felső sorban találhatók a számok, illetve mind a két oldal kapott egy-egy méretes space billentyűt is. A gombok pontosak, jól elkülönülnek egymástól, kis gyakorlással igen gyorsan lehet vele akár hosszabb üzenetet is szerkeszteni. T9 rulez. A billentyűzet kellően széles, így nyitott állapotban csak két kézzel tudjuk használni, de a minőségérzet a kommunikátorok hasonló gombsorára emlékezet.
A nyomáspontosság az etalonok közé emeli a Nokia E70-et, nekem sikerült egy egyetemi előadást csaknem valós időben lejegyzetelnem. A gombsor természetesen fényerő érzékeny, így sötétben megcsodálhatjuk a fehéres-kékes háttérvilágítást is. A telefon kinyitása után az éppen folyó beszélgetéseink átvándorolnak a külső hangszóróba, és kezdetét veheti a kihangosított időszak.
Kijelző
A 352 x 416 felbontású TFT elképesztően részletgazdag, színekkel teli és éles képet nyújt. A megjeleníthető színek száma nem kevesebb, mint 16 millió, így nyugodtan állíthatom, hogy a finn gyártó palettáján ez a megjelenítő képviseli a felsőkategóriát. A még napsütésben is látható TFT-n érdemes fotókat és videókat nézegetni. Szolgáltatások
A Nokia E70 előlapján más telefonokhoz hasonlóan megtalálható a 9 numerikus gomb, illetve a híváskezelő funkciók is. Itt található az ötállású navigációs joystick, amely parányi mérete ellenére is megbízhatóan teszi a dolgát. A készülék dobozában csak egy szimpla mono fülhallgatót találunk, amely tökéletesen alkalmatlan a csomagban megtalálható 64 MB-os memóriakártya (microSD) zenehallgatásra történő kihasználására. A kártya cseréjét csak úgy tudjuk végrehajtani, ha leszedjük a hátlapot, és bal foglalat bal oldalról fog ránk visszaköszönni. A belső memória 70 MB, amely tökéletesen elegendő néhány fénykép, pár ezer telefonbejegyzés és MP3 fájl tárolására. A készülék teljes mértékben testreszabható, így mi adhatjuk meg a háttér, a képernyővédő és a csengőhangok (lehet MP3 is) paramétereit.
Előre telepített játékot nem találtam a készülékben. A kezdőkijelzőn természetesen helyett kapott az aktív képernyő, amely a legfontosabb szoftverek ikonjait és az adott napra vonatkozó teendőket tartalmazza. A készülék QWERTY billentyűzetét kihajtva a kijelző 90 fokkal fordul el, ha visszahajlítjuk ugyanezt a műveletet megteszi visszafelé. A Symbian 9.1-es operációs rendszer kissé lassan veszi tudomásul, hogy éppen tótágast áll az egész telefon, de pár másodperc elteltével már üzemképes. Az S60 3rd Edition operációs rendszerből kifolyólag felejtsük el a korábban kedvelt programjainkat, mert ez az új verzió egészen biztosan nem lesz kompatibilis velük. A 2 megapixeles kamera átlagos minőségű fotókat készít, nagyjából az N70 minőségével megegyező módon. A maximális felbontás 1600x1200 lehet. A videó kép szempontjából botrányos, a felbontása 352 x 288. Önarckép fotózást segítő tükör, illetve mobilfény nincs a készülékben.
A Nokia E70 üzenetkezelés, telefonkönyv és szervező funkciók terén tökéleten megegyezik testvéreivel, így ajánlom a kedves Olvasók figyelmébe Nokia E60, Nokia E61 és Nokia E50 tesztünket is. A hasonlóságokra ebben a cikkben nem térünk ki, elég legyen annyi, hogy a Nokia E70 rendelkezik 3G-vel (videótelefefonálás nélkül); EDGE, Bluetooth (sajnos csak 1.2-es verzió), USB és infra kapcsolattal; fejlett internetes böngészővel és WiFi kapcsolattal.
Összegzés
A már korábbról ismert tudást ezúttal egy QWERTY billentyűzet mögé sikerült bepasszírozni, csak éppen nem egy pingpong ütőt kapunk készhez, hanem egy normális méretű és kialakítású telefont. A 1150 mAh-ás akkumulátor 3 napig bírta egy feltöltéssel, de ez alatt igen aktívan vettem igénybe a 3G, WiFi és a telefonbeszélgetés szolgáltatásokat. Az egyhangú forma és a közepes minőségű anyagok legyilkolhatják a telefon eladási statisztikáit, illetve az is szembetűnő, hogy egyik szolgáltató se vette fel a kínálatába.
A Nokia E70-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!
Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről?
Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.