A kijelzőkben rejlik az igazi ereje A belső kijelző végre kitölti a rendelkezésre álló teret, és nem kell tovább azon szörnyülködni, hogy ez az igénytelen műanyag borítás már megint szembekerült velünk. A 16 millió megjeleníthető szín magáért beszél, a képek gyönyörűek, a hátterek nem kevésbé. A felbontásra (QVGA) sem lehet panasz, a kontúrok megfelelőek, fényképezéskor a kereső funkció tökéletesen működik és az élességgel sem akadt probléma. Napfényben a TFT tükröződik, képe láthatatlan. A fényerővel mostanában - meglepetésemre - meg voltam elégedve a finn gyártó esetében, zárt térben még zseblámpaként is működik a Nokia 6131. A megnövelt felbontásnak hála nem kell görgetni SMS olvasás közben, mivel egy 160 karakteres üzenet simán kifér a teljes LCD-re. Ellenben a menürendszer ikonjait továbbra sem sikerült igényesen animálni, így ha ráállunk egy funkcióra az egyből megelevenedik, csak kár, hogy elképesztően pixeles a megvalósítás. Szerencsére a teljes testreszabhatóság jegyében a hátteret, a képernyőkímélőt és a betűk színét is a saját szánk íze szerint módosíthatjuk. Az aktív készenlétnek hála megtölthetjük hasznos információkkal és funkciókkal a kezdőképernyőt: a felső sorban a leggyakrabban igénybe vett szolgáltatásokat találjuk, alatta helyezkedik el a zenelejátszó és a rádió állapotjelzője, a naptár, és a jegyzet. A külső kijelző hivatalosan 262 ezer szín megjelenítésére képes, de ha azt találom a hivatalos sajtóközleményben, hogy 4096 különféle árnyalatban pompázik, azt is elhiszem. Az alacsony felbontásnak és az elavult technológiának köszönhetően semmivel sem jobb vagy rosszabb ez a kijelző, mint a korábban már látott bármelyik külső megjelenítő. Ettől függetlenül a színes háttér, a legfontosabb információk mind-mind hasznos funkciók.
Szolgáltatások A könnyű fizikumnak köszönhetően kényelemes a Nokia 6131-el történő telefonálás, de beszélgetés közben a hangminőség nem volt számomra meggyőző - egy finom zörejt állandóan hallottam. A GSM modul 4 sávos (850/900/1800/1900 Mhz), így gyakorlatilag a világ bármely táján használható. A Series 40 felhasználói felület, amely meglepően gyors lett, már szinte a Symbian alapú készülékek S60 megoldására emlékeztet, de ezeket az ikon animációkat sürgősen le kéne cserélni. Az üzenetkezelő szoftveren apró módosításokat hajtottak végre a mérnökök, ilyen többek között az új SMS írásánál megjelenő legutóbb használt opció, amellyel a gyakrabban felkeresett címzettjeinket tudjuk kényelmesebben elérni - miért kellett erre a kétsoros szoftverre ennyit várni? Itt találjuk a névjegycsoport opciót is, amellyel egyszerre több, általunk egy csokorba rendezett embernek küldhetünk információkat. Üzenetírás közben hangulatjeleket, neveket és számokat is beilleszthetünk az SMS-be. Az MMS-eket diákba rendezhetjük, csatolhatunk videót, képet, hangot és szöveget is hozzájuk. Az elküldött üzenetek mentését szabadon beállíthatjuk. Az üzeneteket egy gombnyomással törölhetjük (üzenet szerint, mappa szerint vagy minden üzenetet), mivel a szoftver végre kapott egy ilyen opciót is. Az E-mail kliens támogatja a POP3, SMTP és IMAP4 megoldásokat, több postafiókot is tud kezelni. A prediktív szövegbevitel és a láncolt üzenetek funkció megtalálható a Nokia 6131-ben.
A belső 16 MB memóriából mindössze 11 áll a rendelkezésünkre, abból 10 a Galéria, 1 a naptárbejegyzések és üzenetek számára van fenntartva. A készülék hátlapját levéve jobb felül találjuk meg a microSD nyílást, amely maximálisan 2 GB-os kártyát tud kezelni. Az eszköz cseréjéhez nem kell kikapcsolni a telefont. Az alapcsomag nem tartalmaz memóriakártyát. A telefonkönyv nem nyújt különösebb extrát, a nevekhez egy rakat információt rögzíthetünk (csengőhang, videó, születésnap), csoportokba rendezhetjük őket, és természetesen egyszerre használható a SIM kártya és a telefon belső memóriája. A névlistát rendezhetjük vezetéknév vagy keresztnév alapján, és megjeleníthetjük a mellékelt fotókat is. Az előre telepített játékok között találjuk a Snake 2-tőt, amely mind grafikában, mind hangeffektusokban egy korai Mario programra emlékeztet. A Soccer 3D legnagyobb meglepetésemre nem okozott akkora csalódást, min amilyet vártam, a németekkel simán legyaláztam már az első félidőben 3:0-ra az ellenfelet. Az izommetrikus megjelenítés ellenére élvezetes a játék, bár csak lőni és passzolni lehet a labdával, illetve játékosaink gyakorlatilag ki merre lát alapon futkároznak körülöttünk. Sajnos csak a 16-os vonalon belülről lehet gólt szerezni, pedig egy távoli bombával szívesen megkínáltam volna az ellenfél kapusát. Az adatkommunikációs lehetőségek közül a Bluetooth gyorsnak és megbízhatónak tűnt, végre nem maradt ki az infra port és még USB csatlakoztatási lehetőség is van. Az EDGE technológiának és a nagyméretű kijelzőnek hála igazán élvezetes a WAP oldalak böngészése. Az itthon továbbra sem működő Push To Talk ezúttal is helyet kapott a készülékben.
Multimédia A beépített 1,3 megapixeles kamera a szokásos extra funkciókkal lett fölszerelve: 8x lépésenként állítható digitális zoom, éjszakai mód, a teljes kijelző használható keresőként, a külső kijelzővel lehet önarcképet készíteni, új effektusok (túlexponált és valótlan színek). A sorozatfelvétel 3 képet készít, az önkioldó 10 másodpercen belül exponál. A kereső meglepően gyorsan teljesíti a feladatát. A videó maximális felbontása csak 176x144 pixel lehet, a fotóké 1280x1024. Fotózás közben gyakran belelógott a hüvelykujjam a lencse látóterébe, bal kézzel nekem kényelmesebb volt az alkotás. Az exponáló gombot a Nokia 6131 jobb oldalán találjuk. A telefon számos formátummal meg tud birkózni: MP3, MP4, AAC, WAV, MIDI, 3GP és még sorolhatnám. Kedveltem a beépített FM rádiót és egy nagyobb memóriakártyával szívesen kipróbáltam volna az MP3 lejátszót. A rádió szépen szólt, a továbbfejlesztett headset ezúttal már távirányítóval is rendelkezik, amellyel a hangerőt tudjuk beállítani. A készülék hangszóróját sztereo üzemmódban is használhatjuk, az élmény felejthető. Összegzés A Nokia 6131 véleményem szerint az első már normálisan kinéző finn kinyitható készülék, amely mostanában a piacra került. Az FM rádió és az MP3 lejátszó a zene szerelmeseit, a kinyitható mechanizmus és a kagyló forma a divatos külsőért rajongókat fogja meggyőzni. Örülök, hogy ésszerű opciókkal sikerült bővíteni az üzenetkezelő opciókat, és a gyönyörű kijelzőről is csak a legjobbakat tudom elmondani. Néhány apróságtól eltekintve (illesztési hézagok, kifogásolható hangminőség) megbízható és gyors készüléket ismertem meg a Nokia 6131-ben.