Nemrég már beszámoltunk egyszer az Egyesült Államokban körülbelül két hete kipattant Carrier IQ botrányról: az elsősorban okostelefonokon alkalmazott diagnosztikai szoftver egy biztonsági kutató állítása szerint lényegében bármit képes kiszivárogtatni a futtató eszközökről, ráadásul a felhasználók csak rootolt mobilokon képesek megszabadulni tőle.
Az óriási felháborodást keltő megoldás mögött álló Carrier IQ, Inc. az utóbbi két hétben természetesen megpróbálta bizonyítani, hogy a gyakorlatban a szoftverük semmilyen személyes adatot sem szivárogtat ki a végfelhasználókról, az elküldött információk pedig nem köthetőek specifikusan személyekhez. Mindez rendkívül érdekes, hiszen egy korábban napvilágra került oktató videó szerint a Carrier IQ-val előtelepített készülékeket adott esetben igenis be lehet azonosítani egyedileg, ráadásul még azt is meg lehet határozni, hogy milyen adatokat szolgáltassanak.
A megoldás fejlesztője és partnerei ellen indított nagyjából egy tucat per mellett nemrég a fogyasztóvédelemmel foglalkozó Muckrock portál az információszabadsági törvényre hivatkozva kérvényezte az FBI-tól, hogy adjon tájékoztatást a Carrier IQ esetleges használatáról, ám ezt az állami szerv megtagadta, ezzel elismerve a szoftver által szolgáltatott adatokhoz való hozzáférését. A Muckrock fellebbezni kíván az elutasítás ellen.