Az úgynevezett QR-kódok nagyon hasonlítanak a rövidített hivatkozásokra. A legfőbb hasonlóság a kettő típus között az, hogy ránézésre fogalmunk sincs, hová vezet minket az adott link, ha rákattintunk vagy beolvassuk.
A QR-kódokat rengeteg helyen és helyzetekben használják. Sokszor fordul elő például hirdetésekben, reklámokban, boltokban, tömegközlekedésen vagy újságokban, weboldalakon. A cél általában az, hogy valamilyen termékről vagy szolgáltatásról extra információt találhassunk.
Mivel ilyen kódokat nagyon könnyű létrehozni, ezért értelemszerűen visszaélni sem nehéz velük. A QR-kódok weboldalon való elhelyezése nagyon egyszerű feladat, ahogy a létrehozásuk is.
Kell valamilyen védelem
Aki gyakran szkennel be a mobiltelefonjával ilyen kódokat, annak érdemes lehet valamilyen biztonsági alkalmazást telepíteni, ami segít ellenőrizi a háttérben rejtőző linket, pontosabban azt, hogy biztonságos-e a hivatkozást meglátogatni.
Erre a feladatra remek megoldás például a Kaspersky QR Scanner nevű alkalmazása. Az app Android és iOS rendszerekre egyaránt elérhető, és nagyon egyszerűen kezelhető a telepítés végrehajtása után.
Az installálást követően elegendő megnyitni az appot, majd a szokásos szkennelőalkalmazást kiváltva ezzel kell a kamerát a QR-kód felé fordítani. Amint fókuszált az eszköz, az app egyből azonosítja a kód mögé rejtett hivatkozást.
Fő a biztonság
A QR Scanner a háttérben ellenőrzi a hivatkozást, nehogy valamilyen kártékony weboldalra vagy letöltésre mutasson - ezt minden esetben megteszi, mielőtt automatikusan elvinne minket a linkelt helyre.
Az alkalmazásban nem találunk túl sok opciót, bár való igaz, hogy szükség sincs ilyesmire. Mindössze annyival lehet játszani, hogy letiltjuk a vibrálást és helyette a hangalapú értesítést engedélyezzük, amikor egy beolvasás sikeres.
Mivel a biztonsági app egyben integrált szkennerrel is érkezik, ezért azonnal nyugdíjazhatjuk a korábban telepített QR-kódolvasónkat - főleg akkor, ha az eleve nem rendelkezett más extra funkciókkal.
Természetesen aki kizárólag megbízható helyekről - például nevesebb lapokból - szkennel be QR-kódokat, az nem feltétlen vesz észre különbséget egy átlagos apphoz képest. Ha viszont kell a telefonra egy ilyen kódszkennelő, akkor már érdemes a Kaspersky védelemmel felturbózott elképzelését választani.
Ti milyen gyakran szoktatok QR-kódokat beolvasni?