Jelen pillanatban a legelterjedtebb androidos – sőt, általánosságban véve okostelefonos – böngészőnek a Chrome tekinthető, pusztán azon okból, hogy az összes Google-alkalmazással előtelepített robotos mobilon alapértelmezetten megtalálható. Rootolás nélkül le sem pusztítható az eszközökről. Szerencsére kimondottan kényelmes és gyors szoftverről van szó, így a többség feltehetően csak akkor próbál alternatív böngészőt keresni magának, ha valamit felettébb hiányol belőle.
Számukra az androidos Google Chrome egyik legnagyobb riválisa a Mozilla Firefox, ugyanis a számítógépes változatához hasonlóan nem csak remekül testre szabható, de kiegészítőkkel is bővíthető a tudása. A mobilos Chrome esetében a nagy testvérhez készült beépülők nem érhetőek el, azonban ebben is megtalálható a kísérleti beállításokat felvonultató lap. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy beírjuk a böngésző címsorába a „chrome://flags” linket. A megjelent listában való kereséskor használjuk a Főmenü → Keresés ezen az oldalon opciót, hiszen több tucatnyi beállítást tartalmaz a lap, lehetetlen a gyors áttekintése. Nézzünk néhány érdekes tweakelési lehetőséget!
1) Olvasási mód
A weboldalak többsége szerencsére már rendelkezik mobilokra optimalizált verzióval, de azért lépten-nyomon bele lehet még akadni néhány nem optimalizált webhelybe. Ezek böngészése elég kellemetlen élmény tud lenni, hiszen folyamatosan kicsinyíteni és nagyítani kell az olvasáskor. Ekkor érhet kincset az olvasó mód: a nem mobilbarát webhelyek esetében a címsor mellett megjelenő gombbal kérhetjük a weblap automatikus újraformázását.
Bekapcsolás: Olvasási mód eszköztár engedélyezése → Bekapcsolás
2) Gyorsabb keresési találatok
Az opcióval egy picivel felgyorsíthatjuk a keresési találatok megjelenítését, ugyanis a böngésző már a keresőmezőbe való gépelés során lekéri az előzetes találati eredményeket. Ez nagyon minimálisan növeli az adatforgalmat, bár ez csak a sokat mobilnetezőket zavarhatja. A témánál tartva megemlítendő, hogy nekik érdemes bekapcsolniuk az adatforgalom tömörítését (Főmenü → Beállítások → Adatforgalom-csökkentő).
Bekapcsolás: Keresési találatok előzetes lehívása → Bekapcsolás
Olvasási mód: kikapcsolva és bekapcsolva
3) Válaszok a címmezőben
Kereséskor az egyszerű kérdésekre – mint például „Mi Magyarország fővárosa” – már a keresési javaslatok közt is választ kaphatunk, nem kell megvárnunk a rendes találati oldal megjelenítését. Az előző opcióhoz hasonlóan minimálisan ez is növelheti az adatforgalmat.
Bekapcsolás: Válaszok a javaslatok között → Engedélyezve
4) Gyorsabb navigáció
Az érintőkijelző megérintésekor van egy kis mesterséges késleltetés a tapintás megtörténte, továbbá a felhasználó szándékának értelmezése közt. Ennek célja a nem szándékos koppintások elkerülése, azaz például ha nagyítás / kicsinyítés miatt duplát koppintunk, akkor a késleltetésnek hála akár linkre is koppinthatunk, a zoomolási kísérletet nem fogja tévesen oldalbetöltési szándékként értelmezni a böngésző. A gyorsabb böngészés érdekében kikapcsolhatjuk ezt a késleltetést. Ezután persze vigyáznunk kell, hogy véletlenül ne egy linken végezzük el a dupla koppintást.
Bekapcsolás: Kattintási késleltetés letiltása → Bekapcsolás
5) Húzással történő frissítés
A Chrome nemrég a stabil verzióban is bevezetett újdonsága, hogy a weblapok tetején állva egy szimpla lehúzással is frissíthetjük az oldalt. Ez a működés többek közt a Gmail levelezőből lehet ismerős. Akinek nem tetszik a funkcionalitás, az kikapcsolhatja.
Kikapcsolás: Húzással történő frissítés kikapcsolása → Engedélyezés
(Nyitókép: rayand)