Az Android-tulajdonosok egyik legnagyobb problémája, hogy a technológia fejlődéséhez az applikációk is igazodtak - vagyis a különféle programok egyre komolyabb hardverigényűvé váltak-, melynek köszönhetően a néhány éves modellek már nem minden esetben rendelkeznek elegendő RAM-mal a kiszemelt appok megfelelő futtatásához.
Azonban kisebb kompromisszumokkal könnyedén elérhetjük, hogy a kiöregedő készülékeinken is többé-kevésbé zavartalan legyen a felhasználói élmény.
Korlátozások
Nagy mennyiségű memóriát takaríthatunk meg, ha a főképernyőn csökkentjük a minialkalmazások számát, és statikus hátteret választunk az Élő háttérképek helyett. Ez a két komponens ugyanis a folyamatos frissítéseknek köszönhetően csak úgy zabálja a véges mennyiségű memóriánkat, így ha csak tehetjük minél ritkábban használjuk őket.
Letiltott alkalmazások
Néhány applikáció annak ellenére is képes a RAM fogyasztására, hogy aktuálisan nem is használjuk. Sajnos a háttérben futás jogát manuálisan kell elvennünk az egyes appoktól, mely sok installált program esetén hosszú időt is igénybe vehet, azonban a végeredményül egy sokkal stabilabb és gyorsabb rendszer lesz a jutalmunk.
A kényszerített leállítás végrehajtásához keressük fel a Beállítások menü Alkalmazások kezelése menüpontját, majd kattintás után navigáljunk a Futó fülre. Itt egy listát találunk a készülékünkön aktuálisan futó alkalmazásokról, melyeket a Letiltás gomb segítségével véglegesen bezárhatunk. Az OS megfelelő működése érdekében azért mindenképp figyeljünk arra, hogy rendszerfolyamatot ne tiltsunk le ilyen módon.
Búcsú az animációktól
A képernyőn megjelenő ablakeffektusoktól is érdemes lehet megszabadulni, hisz a bonyolultabb áttünések sokszor még a futtatott appoknál is jobban megizzasztják a rendelkezésre álló hardvereinket.
Az animációk kigyomlálásához a Fejlesztői lehetőségek menüpontot kell előcsalnunk, mely a Beállításokon belül A telefonról menüpont Build-szám opciójának hétszeri megérintése után válik elérhetővé (a rejtett funkciók megjelenítése természetesen semmilyen garanciális veszteséggel nem jár). Ha megérkeztünk a fejlesztői menübe keressük meg a három animációs menüpontot (Animációablak mérete, Áttűnési animáció mérete, Animáció léptéke) és válasszuk mindegyik esetében az Animáció ki felirat melletti jelölőnégyzetet.
Ti milyen memóriakímélő módszereket használtok?