Hirdetés

Így maradj biztonságban Androidon - első rész



|

Néhány alapvető trükk a biztonságosabb mobilos hétköznapokért.

Hirdetés

Mindenki hallott már horrortörténeteket az okostelefonokkal kapcsolatban: valaki ellopott bankkártya-adatokról beszél, más elhagyott készülékről, rengeteg fontos és magánjellegű fotóval. Mivel az okostelefonok az életünk alapvető tartozékaivá váltak, és meglehetősen személyes jellegű tárgyak, ezért érdemes gondoskodni minden tekintetben a biztonságukról. 

Hirdetés

Szerencsére az Android platform már önmagában is sok lehetőséget nyújt a védekezésre, így megfelelő beállítások és használat mellett már csak a fizikai meglétére kell majd ügyelni az eszköznek. De mit kell tenni szoftveresen? Mutatjuk az első lépéseket. 

 

Androidos biztonság

Az első alapszabály természetesen az, hogy soha ne hagyjuk felügyelet és őrizet nélkül a készüléket, ha idegen vagy nyilvános helyen vagyunk - és ne adjuk oda olyanoknak sem, akikben nem bízunk meg tökéletesen. Ezen felül viszont használni kell a megfelelő androidos beállításokat is. Ebben maga a Google is megpróbál segíteni. Meg kell jegyezni, hogy a készülék gyártójától függően nem minden robotos eszköznek van ugyanott egy bizonyos funkciója vagy beállítása. 

 

Egyre több készülékbe jut ujjlenyomat-olvasó

 

Azonnali teendők

Képernyőzár beállítása 

Az első védelmi vonal a képernyőzár kell, hogy legyen. A zárolást megoldhatjuk kóddal, jelszóval vagy mintázattal is. Ezeket minden egyes alkalommal meg kell adni, amikor használni akarjuk a készüléket, vagyis felvillan a kijelző. A Beállításokon belül az Eszköz, Képernyő lezárása menüt kell keresni, majd a Képernyő biztonsága résznél a Képernyőzárat. Egyre több készüléknél ujjlenyomat is megadható, ha van hozzá érzékelő a Home gombban. A Lollipopnál érdemes megfontolni az automatikus feloldás használatát is. 

 

Az adatok mentése

Az adatok mentésével biztosak lehetünk abban, hogy ha a készülék megsérül vagy esetleg elveszítjük, akkor is megmaradnak a fontos adataink és képeink. Szerencsére a Google már gyárilag is kínál lehetőséget a mentésre, még a fotók és videók terén is. A Fotók alkalmazás mellett a Google Drive és a Zenekezelő is a segítségünkre lesznek. Az Android Backup Service segítségével ezen felül az alkalmazásadatok, a Wi-Fi-jelszavak és más beállítások is menthetőek, a Beállításokon belül, a Mentés és visszaállítás menüben. 

 

A fotók és zenék mentése is megoldható a gyári appokkal

 

Az eszköz titkosítása

A készülék titkosítása akkor jön jól, amikor esetleg ellopják vagy elhagyjuk azt. A Nexus 6 és a Nexus 9 már alapból titkosítva vannak, de Android 4.1-től felfelé mi magunk is kezdeményezhetjük a folyamatot. Ehhez a Biztonság, Eszköz titkosítása menüpontba kell ellátogatnunk. 

 

Kétlépcsős hitelesítés használata

A kétlépcsős hitelesítés arra szolgál, hogy jelszó mellett egy mobilra kiküldött kódot is kér a Google-fiók a belépéskor. Ez az extra védelmi vonal abban az esetben jön jól, ha valaki ellopja a jelszavunkat (máshol is használtuk, kifigyelték, nem megfelelő linkre kattintottunk). A Google külön oldalt is szentelt az előnyök felsorolásának

 

A ti okostelefonotokban van ujjlenyomat-olvasó?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.