Sajnos az okostelefonok egyik leggyengébb pontja az akkumulátor. Bármennyire is vigyázunk rájuk, idővel elkerülhetetlen az elhasználódásuk. Amikor gyanúsnak találjuk, hogy az akku gyorsabban merül a kelleténél, akkor ideje megvizsgálni, és dönteni, hogy szükség van-e cseredarabra. Adunk néhány tippet a kezdéshez.
Vizsgálat, szemre
Szerencsére nem kell különösebb szaktudás ahhoz, hogy lássuk, ha már fizikailag is gond van az akkuval. Ha az okostelefon hátlapja eltávolítható, akkor vegyük le, szedjük ki az akkut, és nézzük meg alaposan. Ha bárhol domborodik, korrózió fedezhető fel a fém területeknél vagy pedig zöld, esetleg fehér foltok láthatóak valahol, akkor ideje a kukába hajítani (egy gyűjtőponton leadni) az energiaforrást.
Az ilyen árulkodó jeleknél már nem ajánlott várni a cserével, hiszen senki sem szeretné, ha egy hibás vagy öreg akku végül a készülékbe szivárogna.
Forgós teszt
Ha szemre jónak tűnik az akku, és kivehetős, akkor ideje megpörgetni. A gondatlanul tárolt akku idővel felpuffadhat - ugyanis sem a túl meleget, sem a túl hideget nem szeretik, illetve az is rövidíti az élettartamukat, ha sokáig nincsenek feltöltve. A feldagadás csak lassan megy végbe, sokszor hónapok alatt, ezért is nehéz észrevenni. Érdemes viszont egy sík felületen megpörgetni - ha nagyon forog, akkor jó eséllyel már nem az igazi.
Megfigyelések
Nem minden akkut lehet kivenni, és megvizsgálni. Ezeknél azt a módszert kell választani, hogy megfigyeljük, milyen gyorsan esik a töltöttségi szint. Szerencsére az Android és az iOS rendszerek ezt a vizsgálatot már gyári statisztikákkal is segítik, így könnyen észrevehetjük, ha egyszerre jobban megzuhan a töltöttség. Amennyiben visszafogott használattal is lemerül néhány óra alatt a készülék, akkor már biztos, hogy gond van.
Diagnosztika
Az Apple iPhone-jai nem csak azt tárolják el, hogy hányszor lett feltöltve az akkujuk, hanem a cella aktuális kapacitását is. Ezt az információt azonban nem nekünk szánta az Apple, így nem lesz ott a Beállításokban. Szerencsére az iBackupBot nevű program képes részleteket adatokkal szolgálni, a More Information fül alatt pedig ezeket a most említett adatokat is elénk tudja tárni. Ha a FullChargeCapacity értéke sokkal alacsonyabb a DesignCapacity mező értékénél, akkor ideje megfontolni a cserét. A lítium-alapú akkuk egyébként 500 töltési ciklus után veszítik el körülbelül a kapacitásuk 20 százalékát.
Android alatt a tárcsázóval a *#*#4636#*#* varázskódot kell beütni ugyanezekhez az érdekes információkhoz. Ha valamiért nem működne, akkor a MicroPinch Battery nevű appja is tud segíteni.
Nektek kellett már akkut cserélni az okostelefonotokban?