Bár Nikola Tesla már 1891-ben megmutatta, hogy lehetséges a vezeték nélküli áramátvitel, a technológia elterjedésére egy évszázadot kellett várni. A vezeték nélküli töltés leginkább csak az utóbbi néhány évben kezdett megjelenni a piacon, azon belül is az okostelefonok és kiegészítőik kategóriájában. Azóta egyre több elektronikai készülék próbálja meg átvenni a vezeték nélküli töltést, sőt, néha autók is.
Az okostelefonok világában sajnos a legjellemzőbb az, hogy egy külön dokkolót kell vásárolni, amire rátéve lehet plusz kábel nélkül megkezdeni a töltést. A legszerencsésebb esetben (például a Google Nexus készülékeinél és egyes Lumiáknál) ez a lehetőség a készülék részéről már eleve támogatott. A kevésbé szerencsés esetben plusz hátlapot is kell venni a gyári helyett, esetleg egy beépíthető lapkát kell a hátlap alá applikálni.
Előnyök
A vezeték nélküli töltés előnye egyértelmű: megszabadulni a kábelrengetegtől, ami az asztal körül van. Szabványok nélkül azonban az egésznek nem sok haszna lenne, hiszen semmi nem lenne kompatibilis egy-egy másik eszközzel. Arról, hogy ilyen téren ne legyen gond, a Power Consortium, a Power Matters Alliance és az Alliance for Wireless Power szervezetek próbálnak gondoskodni - a Qi például az első szüleménye.
A Samsung nem szereti az állandó töltögetést
A Samsung az elmúlt időkben sorozatosan kritizálta az Apple-t és az iPhone-t, amiért az utóbbi készülékek gyenge akkuja állandó töltésre kényszeríti az almás felhasználókat. A Samsung zászlóshajói ezért igyekeztek alaposan túltenni ilyen téren az iPhone-okon, most pedig a dél-koreai gyártó következő célja az, hogy a vezeték nélküli töltést teljesen hétköznapivá tegye, még tovább könnyítve a mindennapokat.
Ilyen téren már az elmúlt két évben is tettek komolyabb lépéseket, némi plusz költségért ugyanis a Galaxy S4-hez, a Galaxy Note 3-hoz, majd a Galaxy S5-höz és a Galaxy Note 4-hez is lehetett vezeték nélküli töltést biztosító padokat és hátlapokat kapni. A Samsung szerint a Galaxy Note 4 IC chipje mindössze 0,8 milliméter vastag, ami a tizede a 10 évvel ezelőtti technológiának. A töltési időn persze még mindig van mit javítani, ugyanis egyelőre alulmarad a vezetékessel szemben.
Talán majd idén
Mivel tavaly elkészültek az első olyan alkatrészek, amelyek egy chip segítségével több szabványt is ki tudnak szolgálni, ezért a szokásos körök lefutása után idén már egyre több készülék koncentrálhat a vezeték nélküli töltésre.
A Samsungnál maradva talán nem is kell olyan sokat várni már a jövőre, ugyanis a napokon belül bemutatkozó Samsung Galaxy S6 egyik legnagyobb újdonsága úgy néz ki, hogy a vezeték nélküli töltés lesz. Ha nem kell az akku feltöltésére kétszer annyi időt várni, akkor ez egy nagyszerű extra lesz a leendő tulajdonosok számára.
Ti mennyire örülnétek a vezeték nélküli töltésnek?