Nem látszunk ki a szemétből
Günter Verheugen, az Európai Bizottság alelnöke a megállapodással kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy csak Európában a mobiltelefonok több ezer tonna veszélyes hulladékot generálnak évente. Verheugen elmondta, hogy az európai piacon nagyjából 185 millió új mobiltelefont adnak el évente; a készülékek életciklusa nagyon rövid, és ennél is legrosszabb, hogy mindegyikhez egyedi töltő jár.
A 2010 közepétől életbe lépő szabvány azt biztosítja, hogy az új telefonokkal érkező töltők képesek legyenek együttműködni a megfelelő mobil eszközökkel. Az is elképzelhető, hogy bizonyos új készülékeket töltő nélkül hoznak majd forgalomba, így a felhasználónak nem kell elhajítania a régi telefonjához kapott töltőt.

Az USB a közös pont
A szabvány az USB kaput használja majd a töltéshez egy micro-USB csatlakozón keresztül. Verheugen szerint ez biztosítja, hogy - elméletileg - soha többé nem kell új töltőt vennünk. Ezen kívül a megoldás még azért is praktikus, mert egy utazáshoz elé csak a noteszgépünk tápegységét magunkkal vinnünk, hogy a noteszgép egyik USB kapuja és egy szabványos, filléres kábel segítségével a mobilunkat is feltölthessük. A megállapodás csak az adatkapcsolattal rendelkező mobiltelefonokra érvényes, de ez egyáltalán nem csak okostelefonokat jelent, hiszen ma már a legtöbb készülék rendelkezik valamilyen interfésszel.

Ha nem ment volna önként...
A megállapodás annyiban nem új ötlet, hogy hasonlót már a GSM szövetség is elfogadott az idén - ez az USB-s töltők és a micro-USB csatlakozók használatának szabványosítását javasolja a készülékeken. Sőt Kínában már korábban szabványba foglalták, hogy az új telefonkészülékeknek az USB-t kell használniuk a töltéshez. Verheugen elmondta, hogyha nem jutottak volna megállapodásra a gyártókkal, akkor az EU megkezdte volna a szabvány lefektetését, de önkéntes alapon, a gyártók egyetértésével sokkal gyorsabb lesz a folyamat.
Az EU az idén már korábban bevezetett egy szabályozást, ami a konnektorba bedugva felejtett tápegységekkel elpocsékolt áram mennyiségét hivatott csökkenteni. Az egységes, szabványosított töltők a gyártóknak is jól jöhetnek, hiszen befolyásolják a keletkező veszélyes hulladék mennyiségét, aminek a semlegesítéséről nekik kell gondoskodniuk.
(A cikk eredetije a Computerworld-ön jelent meg)