Hirdetés

ASUS Fonepad 7 LTE teszt - beérett generáció



|

Az ASUS második nekifutásra jó phabletet faragott a 7 hüvelykes Fonepad-ből, ami most 4G-vel is elérhető.

Hirdetés

A tajvani gyártó idén év elején, az MWC-n rántotta le a leplet a Fonepad második generációjának felújított változatáról, ami a 7 colos tabletek speciális családjába, a phablet kategóriába sorolható. Ez lényegében egy kis méretű táblagépet takar, amibe GSM egység is került, tehát lényegében okostelefonként felfogható hibrid eszközről van szó.
A feltörekvő piacokra szánt verzióból rögtön kettőt is készített a gyártó, egyet a manapság oly divatos dupla-SIM változatban, és egyet erősebb hardverekkel, LTE támogatással megspékelve. Mi az LTE változatot teszteltük, ami megfelelő mobil internet előfizetéssel itthon is jól használható és gyors internetelérést kínál.
 

asus-padfone-7-lte-teszt
asus-padfone-7-lte-teszt
A dobozban nem csak töltős és USB kábel, de praktikus állvány is található


Viszlát fém, helló műanyag

A készülék az első generációhoz képest sokat változott. A fém hátlapnak búcsút mondhatunk, az egész készülék műanyagba lett bújtatva. Az ilyen változás elsőre mindig ijesztőnek tűnik, de szerencsére a minőségérzeten ez most keveset ront, az illesztések is pontosak, a gépház nagyobb erőhatásra sem nyöszörög, nem recseg-ropog még férfi kézben sem. Méretet tekintve nem történt komoly változás, pár milliméter különbséget fedezhetünk fel csupán az első generáció és e között. Csupán a súlya változott „komolyabban”, az ASUS Fonepad 7 LTE egészen pontosan 12 grammot dobott le az elődmodellhez képest, ami 328 grammjával még így is könnyebb, mint az Apple iPad Mini retinás változata.

Hirdetés

Fontos különbség, hogy míg az elődnél a hátlap felső része volt lepattintható, addig itt a tablet két szélén tudjuk behelyezni Micro SIM és microSD-kártyát. Jobb oldalra került a hangerő szabályozó és a bekapcsoló gomb, felülre a szokásos 3,5 mm-es jack aljzat, alulra pedig a microUSB. A Fonepad 7 előlapján is történt némi változás, itt már két hangszórót kapunk a pénzünkért, ez a készülék előlapján alul és felül is megtalálható. A készülék hangminőségével elégedettek voltunk és mivel itt nem a tablet hátuljára került a hangszóró nyílás, asztallapra letéve is élvezetesebben szól. Egészen apró változás még, hogy az előlapi 1.2 megapixeles kamerát betolták jobbról középre, ami a szelfi készítők mesterré válásának rögös útját könnyíti meg.

asus-fonepad-7-lte-kamera
asus-fonepad-7-lte-kamera
A hátlapi kamera 1,8 megapixelt "hízott", villanófény viszont továbbra sincsen

A Fonepad 7 hardver is erősebbe lett

A korábbi modellnél és itt is Intel Atom processzorral van dolgunk, a körülbelül 1 éves különbség viszont meglátszik a teljesítményen is. A régi 1,6 GHz-es, egymagos Z2460-at lecserélték egy jóval erősebb, kétmagos változatra. A maximális órajel nem változott, de a tablet gyomrában található Atom Z2560 fizikálisan már kétmagos, a Hyper-Threading támogatásnak köszönhetően azonban virtuálisan négymagosnak látja az Android 4.3. Erősebb lett az integrált grafika is, itt a korábbinál szintén fejlettebb, PowerVR SGX544MP2 grafikus gyorsítót kapunk, ami teljesen alkalmas a HD tartalmak fogyasztására és a 3D-s játékok gyors futtatására is. A játékok nem akadnak, élvezhető volt a legtöbb általunk tesztelt cím.

Tesztprogramokban – legyen az AnTuTu Benchmark, vagy Quadrant – az új generáció javára billen a mérce, tesztprogramtól függően körülbelül 25-50 százalékkal jobb eredményeket tudunk elérni. Ez gyakorlatban persze nem feltétlenül érzékelhető, itt is tapasztalhatunk néha döccenést az Android pörgetése közben, de ez főként az 1 GB memóriának és a teljesen egyedi rendszernek köszönhető. Ez nem zavaróbb, mint bármelyik felső kategóriás androidos készülék esetében és függ például a kipakolt widgetek számától, bekapcsolt extra funkcióktól is. Memóriából 16 GB-ot kapunk, ami kellő tárhelyet biztosít a programok számára, mivel a microSD bővítési lehetőséget megduplázták, a plusz 64 GB bővítési opció több mint elégséges egy átlagos felhasználó számára.

asus-fonepad-7-lte-oldalról
asus-fonepad-7-lte-oldalról
Most is 1,6 GHz-es az Intel Atom processzor, de kétmagos és négy szálon dolgozik egyszerre

Igényes a szoftver, de még nem KitKat

Hiába egy jól megkonstruált hardver, ha a szoftveres rész pocsék. Szerencsére erről itt szó sincs, a gyártó meglepő energiákat mozgósított. Kezdjük azonban egy kis kritikával, a gépen jelenleg az Android 4.3 változata található meg, a 4.4.2 (KitKat) sajnos még nem elérhető az ASUS táblájára, a megjelenésére várni kell. A 4.3-ból viszont szinten minden kihoztak, amit lehetett. Rengeteg egyedi és igényes megoldást kapunk, így akinek fontos a megjelenés, az elégedett lesz. Nagyon szép animált hátterekkel találkozhatunk, egyedi ikonokat, extra widketek és témákat tartalmaz az ZenUI névre keresztelt kezelőfelület. A főképernyőn négy ikonja közül az első például a legfontosabb widgeteket dobja fel, míg a feladatváltás hosszú lenyomásával képet menthetünk, de a home gombbal ugyanígy előcsalhatunk egy gyorsmenüt is.

asus-fonepad-7-lte-android4.3
asus-fonepad-7-lte-android4.3
Gyári telepítéssel is elég széles az applikáció kínálat

A lezárt képernyőt is variálhatjuk, extra funkciókkal láthatjuk el. Az ASUS készített egy gyorsbeállítóval kombinát értesítési felületet is, ami a kijelző tetejéről lehúzva csalhatunk elő. Itt a szokásos GPS, Wi-Fi, fényerő beállítások mellett egyetlen ikonnal tilthatjuk le a mobiladatot, indíthatjuk a hordozható hotspot funkciót, elérhetjük a telefon profilokat, de az energiatakarékos módot is itt aktiválhatjuk. Alkalmazások tekintetében előtelepítve kapjuk meg a Google összes praktikus és ma használatos appját, a Play Áruház bőséges kínálata mellett viszont a Fonepad tartalmaz pár extra megoldást is.

asus-fonepad-7-lte-widget
asus-fonepad-7-lte-widget
Az ikonok és grafikák teljesen egyediek, a widget felhozatal is igen korrekt

Ilyen az ASUS privát WebStorage felhőszolgáltatása, vagy a média tartalmakat rendszerező AOLink, de kapunk például egy Splendid képernyő kalibráló szoftvert is, amivel az e-könyvek fogyasztása tehető kényelmesebbé. Hasznos biztonsági funkció is üti a markunkat, a gyárilag telepített App Locker például megvédi az appjainkat is, jelszóval védhetjük le mondjuk a naptárunkat vagy bármilyen egyéb, személyes adatokat tároló alkalmazásunkat. Hölgyeknek jól jöhet a tükör funkció, ami az előlapi kamerát izzítja pillanatok alatt, elfoglalt üzletembereknek pedig ott van a SuperNote kreatív jegyzetelős program, szótár és más nyalánkságok.

asus-fonepad-7-lte-box
asus-fonepad-7-lte-box
Kültéren kicsit problémás a csillogó kijelző és a csupán átlagos fényerő


Szép IPS kijelző, közepes minőségű kamera

A tablet kijelzőjéről érdemes pár szót ejteni, mert egész korrekt. A 7 hüvelykes képátlóhoz egy 1280 x 800 pixel felbontású IPS panel társul. A színekkel nem volt problémánk és a fényerővel sem, egyedül a szabadban gyűlt meg vele a bajunk. A 178 fokos betekintési szög nagyon jó, minden irányból jól látható a képe és nem színeződik el, mint sok olcsó készülék kijelzője. A többujjas funkciók elvégzésére is alkalmas a panel, ami egyszerre mind a két kezünk összes ujjhegyét képes érzékelni. A kamerával sajnos nem voltunk ennyire elégedettek. Bár történt előrelépés a korábbi modellhez képest – a 3,2 megapixelről 5-re nőtt az érzékelő méret – ellenben ez csak szimpla matek. Az autófókuszos optika kissé lassú, a készülék sokszor fakó, vagy túlszaturált képeket lő. Néha nem is éles a téma, és bár szoftveresen jól konfigurálható, ez azért nem az igazi. Kevesebb fénynél jelentős zajosodás is tapasztalható, igazából egy középkategóriás mobilnál nem tud többet, és a vakut is hiányoltuk róla. A videó funkciója egész tűrhető, 1080p-ben is rögzíthetünk vele, kirándulás vagy családi esemény gyors megörökítésére jól használható, és a hang is egész jó, amit felvesz.

asus-fonepad-7-lte-kamera-teszt
asus-fonepad-7-lte-kamera-teszt
Kicsiben még jól mutatnak a fotók, de monitoron előjönnek a gyengeségek

Nagy testhez nagy aksi jár

A fekete és fehér színben is kapható ASUS Fonepad 7 LTE tartalmaz WLAN802.11 a/b/g/n és Bluetooth V3.0 adaptert, egész gyors és pontos GPS-t, GLONASS-t, valamint a SIM kártyának köszönhetően az ominózus 3G/LTE adatkapcsolatot se felejtsük el. Ezt mind használva hamar taccsra vághatjuk a 3950 mAh kapacitású akkumulátort, főként, ha telefonként is aktívan használjuk a készüléket. Egy phabletnek pedig csak ekkor van értelme, hiszen sima 7 hüvelykes tabletet már 40-50 ezerért is lehet venni, fölösleges SIM nélkül használni. Mi egy teljes napra befogtuk és aktív nyomkodás, közepes fényerő, WiFi és jó pár telefon eleresztése után sikerült térdre kényszeríteni a nap végére. Spórolósan, tudatosan és az energiatakarékos funkciót aktiválva két-három napig is kihúzhatjuk töltés nélkül, de ilyenkor nagyon észnél kell lenni. Csak telefonként használva 3-4 napot is kibírhat, kombinált használat mellet inkább másfél nap lehet a reális érték, ami nem is olyan rossz.

asus-fonepad-7-lte-szabadban
asus-fonepad-7-lte-szabadban
A külső dizájn rendben van, igazán jól feketében mutat

Phabletek között komoly játékos

A Padfone 7 LTE komolyan feladja a leckét a konkurenciának, mi ennek ellenére tabletként szerettük jobban a készüléket. Ez nyilván abból is adódik, hogy bár teljes telefon funkciót kapott névjegyzékkel, SMS funkcióval, hívásnaplóval, de a mérete miatt valahogy mégsem kényelmes a 7 hüvelykes kijelzőt fülhöz emelni. Aki nem beszél sokat és csak egy-két hívást kell elintéznie, annak ez a méret nem is akkora probléma, de aki igazán aktív használatra keres jó megoldást, annak egy 5 hüvelykes változat sokkal jobban megéri.

Mindezektől függetlenül az ASUS gépe tetszett nekünk, jó a hardver kiépítése, nagyon szépen fut rajta az Android 4.3, kellemes az egyedi felület és sok extrát is kapunk a kb. 80 ezer forintos árért cserébe. Ellenben vannak azért apróbb hiányosságok is, amit látni kell. Ilyen a gyengécske kamera, a villanófény hiánya, vagy a műanyag ház. Amennyiben ezek számunkra nem zavaró tényezők és mindenképpen egy 4G-s eszközben szeretnénk egyesíteni a tabletünket és a telefonunkat, akkor jó vásárt csinálhatunk vele.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.