Az Apple-nek ha nem lenne elég az a pár apróbb botrány, ami a hírességek fotóival, az iOS 8 elbaltázott frissítésével és néhány meghajlott iPhone 6-tal volt kapcsolatos, akkor itt az újabb, ami viszont sokkal nagyobb nagyságrendű, és valóban kellemetlen pillanatokat okozhat a cupertinói vezetés számára.
Az Apple több milliárd eurós bírság elé néz, ugyanis az európai nyomozások szerint az elmúlt bő 20 évben az amerikai cég Írországtól illegális állami segítséget kapott. Az Európai Bizottság még júniusban kezdett vizsgálatot az Apple ír adófizetési szokásait illetően - a vállalat nemzetközi főhadiszállása ugyanis Írországban található.
A brit Financial Times arról adott hírt, hogy az Európai Bizottság eredményeit napokon belül nyilvánosságra hozzák, és formálisan is megvádolják az Apple-t.
Mi a gond?
Az Apple a nemzetközi működését Corkban végzi, Írországban, méghozzá 1980 óta. Az almás vállalat 4000 embert foglalkoztat ott, de hozzájuk hasonlóan sok nagy cég költözött az írekhez - például az Amazon, a Facebook, a PayPal és a Twitter -, mivel a vállalati adó mértéke igen kedvező, mindössze 12,5 százalék.
Ami sokakat bosszant az pedig az, hogy az Apple az eleve alacsony adókulcs ellenére kevesebb mint 2 százalék adót fizet Írországban. Egy tavalyi amerikai szenátusi vizsgálat azt is kiderítette, hogy ezt az alacsony kulcsot annak köszönhetik, hogy az eladásokat a leányvállalatokon keresztül intézik. Az Apple nyereségének nagyjából 60 százaléka folyik el ide annak érdekében, hogy elkerüljék a jóval magasabb amerikai adókat.
Az EU pénzt követel
Mi a baja az Európai Uniónak? Szerintük az ír kormány és az Apple között létrejött kedvezményes adókulcs egy illegális állami segítség, amit a többi cégtől megtagadnak. A jelenlegi felállást az EU versenyellenesnek és törvénytelennek tartja a híradások szerint. Úgy tudni, hogy ha tényleg előállnak ezzel a váddal, akkor az Apple-től több milliárd eurót próbálnak majd kivasalni be nem fizetett adó címén, az elmúlt 10 évre visszamenőleg.
Luca Maestri, az Apple pénzügyi igazgatója tagadta, hogy bármilyen üzletet kötöttek volna az ír kormánnyal. A brit Bureau of Investigative Journalism korábban mindenesetre azt emlegette, hogy az Apple, a Microsoft, a Google és a Cisco Systems együttesen 124 milliárd dollár után nem fizetnek adót Amerikában.
A hírek szerint nem az Apple az egyetlen, amely ellen kereszteshadjáratot indítanak. Az OECD állítólag rászáll az európai adóparadicsomokra - ennek keretében a Starbucks hollandiai és a Fiat luxemburgi adózási megállapodásait is keményen akarják támadni.