Az okosórák legnagyobb problémája jelenleg az, hogy egyszerűen nem elég vonzóak. Tény, hogy a Samsung igyekezett még kellemesebbé tenné az immáron Tizent futtató Gear 2-t, ráadásul a Gear Fit keretében még okoskarkötőt is bemutatott hozzá, de még a sok ötletes funkció mellett is azt lehet mondani, még mindig nem tudnak ezek az eszközök annyit, hogy néhány napos üzemidőért beruházzunk a nem túl elegáns kütyükre.
Miközben a riválisok mind-mind a saját elgondolásuk szerint fejlesztenek egy piacmegváltó okosórát, addig a végeredmény a cégeknél merőben eltérhet. Az HTC az MWC-n például arról beszélt, hogy náluk az elegancia és a hosszú üzemidő lesz az elsődleges, ezek nélkül ugyanis használhatatlan a koncepció. A szakértők egyelőre kizárólag az Apple-ben hisznek, ugyanis egyedül az iWatch-ra mondják azt, hogy felforgathatja a viselhető eszközök és az okosórák piacát, olyan lavinát elindítva, mint az iPhone anno.
Egy ideje emlegetik, hogy az iWatch nem csak pulzust és oxigénszintet lesz képes mérni, hanem glükózszintet is. Korábban ezt egyes források megcáfolták, mondván, hogy nem sikerült elég pontosan megoldani a glükózszint mérését az olyan eljárásokkal, amelyek nem igényelnek orvosi beavatkozást. Úgy tűnik, hogy nekik lett igazuk, a Healthbook appban nem kell majd glükózszintre vonatkozó adatokat és kimutatásokat keresnünk.
A Network World értesülései szerint az elsőgenerációs iWatch nem lesz képes ilyen méréseket végezni, ugyanis a technológia erre még egyszerűen nem elég érett. A glükózszint folyamatos mérésére nem invazív módon jelenleg a C8 Mediaszenzorokkal és a HG1-c eszközzel van már lehetőség, azonban a megoldás gyerekcipőben jár - állítólag éppen ezért van szüksége annyi fejlesztőre, mérnökre és szakértőre az Apple-nek.
A HG1-c működési elve az, hogy a fény átjut a bőrön, és rezgésre készteti a vérben a glükózmolekulákat. Egy optikai szenzor képes mérni a rezgő molekulákról visszaverődő fény mennyiségét, ez alapján pedig megbecsüli a glükózszintet. Bármilyen lenyűgöző is a technológia, csuklón hordva egyelőre pontatlan és problémás.
A szenzorokat egyelőre inkább egy vastag övön használják, amelyhez egy nagy akkumulátorcsomagra is szükség volt. Még rosszabb, hogy mivel a környezeti fény mennyisége befolyásolja az eredményeket, egy gélszerű anyagra is szükség volt a mérésekhez, a kameraszenzornak pedig teljes sötétségben kellett működnie. A C8 egyik szakértője ahhoz hasonlította a helyzetet, mint amikor valakinek a beszédét ki akarjuk szűrni egy zajos szobában - ők ezt megpróbálták a fénnyel, de az algoritmusok adta eredmények még nem elég pontosak.
Sokak szerint az Apple az újonnan igazolt szakembereivel idővel képes lesz átlépni a mostani korlátokon, és egy olyan eszközt alkotni, amely effajta méréseket a csuklóról, akár diagnosztikai pontossággal is végre tud hajtani. Ehhez persze az FDA jóváhagyására is szükségük lesz, amivel kapcsolatban többen az eljárás hosszúságára figyelmeztetnek. Éppen emiatt tűnik esélytelennek, hogy az első iWatch képes legyen ilyen adatok figyelésére (külső eszközből viszont már olvashat adatokat a Healthbook). A terhesség észlelése természetesen kacsa, és azt sem tudja majd megmondani az iWatch, hogy aki viseli, éppen mennyire stresszes.