Az Apple és a Samsung a bírósági csatájuk aktuális fordulójában mindent bevetnek azért, hogy meggyőzzék az ítélethozókat az igazukról. Az elmúlt hetekben sorra kerültek elő például belsős dokumentumok és levelezések, most pedig két külső szakértőt fogadott fel az Apple azért, hogy bebizonyítsák az almás igazságot. Egészen pontosan azt, hogy a Samsungnak 2 milliárd dolláros kártérítést kell fizetnie a cupertinói vállalatnak azért, mert felhasználta a szabadalmait.
Az MIT Sloan School of Management marketingprofesszora, John Hauser például arra a következtetésre jutott, hogy az Apple által szabadalmaztatott különleges funkciók - ilyen például a csúsztassa a feloldáshoz funkció - sokkal vonzóbbá tették a vásárlók számára a Samsung készülékeit.
Hauser ezt az állítását nem a saját fejéből szedte elő, összesen 966 samsungos felhasználót kérdezett meg. Arra volt kíváncsi, hogy az 507 okostelefon- és a 459 tablettulajdonos milyen arányban vásárolna meg bizonyos eszközöket az adott funkcióktól függően, úgy mint univerzális keresés, szinkronizálás a háttérben, gyorslinkek, automatikus szövegjavítás, csúsztassa oldalra funkció, és hasonlók.
A válaszok alapján kiszámolták, hogy a vásárlók mennyit adnának az egyes Apple-szabadalmakon alapuló funkciókért, amelyeket a Samsung is felhasznált a készülékeiben. Az eredmény az lett, hogy mindegyikért valahol 32 és 102 dollár között áldoznának a felhasználók. Az összeg nem véletlenül tűnik magasnak, állítólag a statisztikák alapján ezek olyan funkciók, amelyek nagyban fellendítették a Samsung eszközök iránti keresletet. A Samsung szerint ez az elemzés nem teljesen helytálló, ugyanis egyáltalán nem veszi figyelembe a Samsung márka és az Android rendszer fontosságát, csupán azt állítja, hogy a lopott funkciók miatt adták el a készülékeket.
Az Apple másik szakértője Chris Vellturo, az MIT közgazdásza volt. Ő arra a következtetésre jutott, hogy az almás cég veszteségei egyrészt az elvesztett nyereségekből, másik oldalról a jogdíjakból adódnak, amelyek a Samsung szabadalomsértő eszközei után járnának. A helyzetet tovább fokozza szerinte, hogy mindez egy olyan időszakban történt, amikor elképesztően nagy növekedésnek indult a piac, a legtöbben pedig az első okostelefonjukat vették meg. Vellturo úgy gondolja, pont emiatt az időpont miatt volt igazán jelentős, hogy a Samsung megsértette az Apple szabadalmait. Az emberek számára az első okostelefon megvásárlása nagyban befolyásolja majd a jövőben a következő okostelefon vagy táblagép beszerzését is, ennek tudatában pedig szerinte a Samsung kihasználta az Apple módszereit ahhoz, hogy versenyképesebbé válhasson.
A bírósági vita első fordulójában a Samsungot 890 millió dolláros kártérítés megfizetésére kötelezték, ugyanakkor ott régebbi eszközökön kaptak össze. Ezúttal az iPhone 4, az iPhone 4S, az iPhone 5, az iPad 2, 3 és 4, az iPad mini, valamint a negyedik és ötödik iPod touch volt terítéken Apple-oldalról, a Samsung részéről pedig a Galaxy S3, a Galaxy Note 2 és a Galaxy Tab 10.1.
Az ügy bár a végéhez közeleg, jövő héten a Samsung próbál meg visszavágni a saját sérelmei miatt - igaz, ők csak 7 millió dollárt követelnek az Apple-től.