Kína úgy döntött, hogy az állami cenzúra alól a zene sem mentesülhet, így az egész online zenevilágot alávetik a felügyeletnek. 2016. január 1-től minden szolgáltatás köteles eltávolítani a kínálatából az érzékeny tartalmakat.
A cenzúrát maguk a zenei szolgáltatások kell, hogy végrehajtsák. Amennyiben képtelenek együttműködni, akkor bírságokra és egyéb megtorlásokra számíthatnak.
Az ügyben többek között érintett az Apple Music, a Baidu, az Alibaba és a Tencent is. A Spotify, az Rdio és a Google Music egyelőre nem indult el Kínában, de a megkötés rájuk is érvényes lesz.
Az online zeneipar egyébként Kínában önmagában is kemény dió a kalózkodás miatt. A Google és a Yahoo korábban hiába próbálkozott a piacon.
Most az okostelefonok iránti rajongás, a felfoghatatlan mértékű iPhone-őrület és az egyre növekvő középosztály bizakodásra ad okot: a kínaiak készek fizetni a technológiáért.
A kínai vezetés a múltban egyébként komoly cenzúrát vezetett be a közösségi oldalakon, rendőröket tett a tech cégekbe, és blokkolta a VPN-eket is, többek között.