Mára a fiatalok több mint kétharmadának van okostelefonja, 37 százalékuknak táblagépe is. Emiatt érthető, hogy egyre nagyobb számban lesznek függők ezektől a készülékektől.
A Screenagers nevű dokumentumfilm ezt a modernkori problémát vizsgálja. A statisztikák szerint a gyerekek mindössze 3 százaléka tölti azzal az időt a képernyő előtt, hogy tartalmat állít elő. Egyébként zenét hallgatnak, videót néznek, böngésznek és írnak a közösségi oldalakon, valamint játszanak.
Amennyiben az okostelefonhoz kötjük a táblagépet és a tévét is, akkor egy gyerek ma átlagosan naponta 6,5 órát nézi a kijelzőt olyan tevékenységek közben, amelyek egyáltalán nem köthetőek az iskolához vagy a tanuláshoz.
A szakértők szerint az effajta függőségen bármi segít, ami arra kényszeríti a gyerekeket, hogy egymásra nézzenek. A tanárok tapasztalata szerint ennek ellenére nem jó ötlet bárkitől is elvenni az oktatás idejére a készülékeket.
Azt mondják, hogy a digitális eltereléseket a gyerekeknek meg kell tanulniuk kezelni - ez korunk legnagyobb nevelési nehézsége is egyben. A technikával önmagában semmi probléma, azonban nem szabad hagyni felborulni az egészséges egyensúlyt.