A vírusirtó programok sem hibátlanok, így hiába is bízunk abban, hogy bármit megtehetünk, mert az antivírus majd úgyis megvédi a rendszert. Ha jót akarunk, ne tegyük ki magunkat fölösleges kockázatnak. Lehet, hogy az alábbi lépések néha túlzónak tűnnek, sőt, betartásuk esetenként kényelmetlenséget is okoz, de hosszútávon még mindig jobban megéri, mert egy vírusos géppel vesződni.
Használjunk vírusirtót
Ettől függetlenül természetesen alapvető dolog, hogy valamilyen víruskereső- / irtó programmal rendelkezzünk, hiszen ha beüt a baj, azt érdemes mihamarabb orvosolni. Hiába patcheljük a böngészőnket, egy problémás weboldal meglátogatásával azonnal megfertőződhetünk. Hogy pontosan melyik programot használjuk, az már a személyes preferenciánkra van bízva.
Hagyjuk bekapcsolva az UAC-ot
A felhasználói fiókok felügyelete a Windows Vista esetében még elképesztő nyűg volt, az új operációs rendszerek alatt azonban kevésbé bántó és tolakodó a rendszer. Egy új számítógép konfigurálásánál és telepítésénél, amikor percenként indítunk el új varázslót persze zavaró lehet, de a mindennapi használat során több előnnyel mint hátránnyal rendelkezik. Az UAC segít meggátolni, hogy egy óvatlan pillanatban egy fertőzött szoftver áldozatai legyünk. Akárcsak az antivírus, ez is fontos védelmi réteg.
Használjuk megfelelően a tűzfalat
A Windows beépített tűzfala mellett nincs szükségünk külső megoldásra, ezt azonban illik már az elején megfelelően konfigurálni.Amennyiben új hálózathoz csatlakozunk, a felugró menüben mindenképp válasszuk ki a hálózat fajtáját (otthoni, munkahelyi, nyilvános), így a rendszer automatikusan beállítja a megfelelő biztonsági kapcsolókat.
Töröljük a Java-t
Hacsak nem használjuk napi szinten (fejlesztőként, vagy mert Minecrafttal játszunk), érdemes megszabadulni a Java-tól, mert ez az egyik legnagyobb támadási felület, ahol a nem várt meglepetésekre szert tehetünk. Mivel a legtöbb felhasználó régi verziójú Java-t használ, a weboldalak könnyedén kijátszák azt. A vezérlőpultban le tudjuk törölni a már meglévő verziót, és ha esetleg később szükségünk lesz rá (nagyon ritka esetekben van), akkor egy gombnyomással telepíthetjük.
Frissítsük a szoftvereinket
A mindennapi használat során elindított programjaink nagy része valószínűleg tele van biztonsági résekkel, amelyeket a fejlesztők éjt-nappallá téve próbálnak befoltozni. Adobe Reader, Google Chrome, Firefox, Office, a lista a végtelenségig nyújtható. Éppen ezért érdemes ezeket azonnal frissíteni, ennek legegyszerűbb módja pedig a Windows automatikus frissítésein keresztül lehetséges. A böngészők bővítményei további veszélyforrást jelenthetnek, ezeket is érdemes folyamatosan ellenőrizni.
Bánjunk óvatosan a letöltött programokkal
Elég nyilvánvalónak tűnik, de a legtöbb problémát a letöltött és futtatott programok jelentik, amelyekkel a fertőzést mi magunk terjesztjük el a gépen. Mindig figyeljünk oda, hogy csak megbízható forrásból származó, biztonságos programokat töltsünk le. Az emailben érkező futtatható állományokat még csak véletlenül se nyissuk meg, a letöltési linknek álcázott hirdetési paneleket pedig messziről kerüljük el.
Kerüljük a kalózmásolatokat
Amikor crackelt vagy bármilyen illegális forrásból származó szoftvert használunk, nagy rizikónak tesszük ki a gépünket. Az ilyen .exe fájlok futtatásával gyakorlatilag tálcán kínáljuk az összes adatunkat. Az ilyen forrásból származó videó és zenefájlok nem jelentenek akkora veszélyt, a futtatható állományok azonban megpecsételhetik a gépünk sorsát, így biztonsági szempontból érdemes csak és kizárólag eredeti szoftvert használni.
Óvakodjuk az adathalászoktól
A böngészők és email-kliensek megpróbálják ugyan kiszűrni az ilyen támadásokat, de egyik sem működik 100%-os biztonsággal. Legyünk nagyon óvatosan, ha az interneten osztunk meg személyes adatokat. Amennyiben egy banki ügyet kell intéznünk, menjünk közvetlenül a bank oldalára, és ne különböző linkeken keresztül navigáljunk oda, mert könnyen lehetünk jól megtervezett átverés áldozatai.
Variáljuk a jelszavainkat
Az egyik legnagyobb probléma, hogy a legtöbb felhasználó mindenhol ugyanazt a jelszót használja, így egyetlen kiszivárgott információval az összes levelezésünk, adatunk, gyakorlatilag a teljes életünk támadási felületté válik. A legveszélyesebb, ha az email fiókunk jelszava megegyezik más bejelentkezési jelszavakkal, mert akkor a levelezésünkön keresztül gyakorlatilag bármihez hozzáférhet a támadó. Amennyiben mindenhol egyedi jelszót használunk, érdemes azokat menedzselni.
Használjunk biztonságos jelszavakat
Bár sok oldal fel is hívja erre a figyelmünket, a biztonságos jelszavak használata elengedhetetlen. Sokan használják a password vagy 12345 kifejezéseket, ezek feltörése azonban gyerekjáték. Érdemes kellően hosszú, kis és nagybetűket valamint számokat is tartalmazó jelszavakat használni, ezeket ugyanis jóval nehezebb feltörni