Az Edward Snowden által kiszivárogtatott anyagok átnézésével és nyilvánosságra hozatalával foglalkozó újságírók állítása alapján június óta körülbelül a férfi által kilopott dokumentumok 1 százalékát sikerült feldolgozni, ám az általuk kirobbantott jogi és politikai botrányok száma már így is jelentős. A The Washington Post most újabb bombával állt elő, amely alapján az amerikai hírszerzés globálisan – pontosabban az Egyesült Államok területén kívül – tömegesen rögzíti a telefont maguknál hordók földrajzi pozícióját.
A CO-TRAVELER program az NSA által megfigyelt személyek kapcsolati hálójának felderítése céljából lett létrehozva, tulajdonképpen a hagyományos követéses megfigyelési módszer modern verziójáról van szó. Első lépésben az ügynökség beazonosítja a célpontnál mindig jelenlévő telefon egyéni azonosítóját, majd a mobilszolgáltatók infrastruktúráján keresztül vagy közt folyó adatforgalmat megcsapolva folyamatosan követi a mozgásukat.
(A kép forrása: The Washington Post)
A földrajzi koordinátákat legjobb esetben a telefon beépített navigációs lapkája szolgáltatja, hiszen ennek esetében olyan 100 méteres pontossággal határozható meg a célpont pontos helyzete. Rosszabb esetben a szolgáltató „közreműködésével”, háromszögeléses módszerrel a mobiltornyokat hívják segítségül, de adott esetben Wi-Fi hotspotokat is be tudnak vetni a monitorozáshoz.
Az eddig részletezett lehetőség önmagában valószínűleg keveseket lep meg, azonban most jön a történet felháborodásra okot adó része: a célpont beazonosítása után az NSA elkezdi követni az adott szektorban lévő összes mobiltelefon helyzetét, hiszen így képesek lehetnek felismerni az ismétlődéseket, jó eséllyel beazonosítani a célponttal kapcsolatban álló személyeket; az üzleti partnertől a sarki pékség eladójáig mindenkit. A könnyedén cserélhető telefonok miatt az NSA még arra is gondolt, hogy külön jelzés érkezzen a célszemély környezetében azon frissen bekapcsolt telefonokról, amelyek közelében pár perccel korábban használtak egy másikat.
Természetesen a nyers adatok csupán alapvető technikai feltételnek számítanak a rendszerben, a valódi „varázslatot” az ügynökség állítólag igen fejlett, széleskörű funkcionalitást nyújtó adatelemző szoftverei végzik.
A The Washington Post információi szerint az NSA napi szinten akár 5 milliárd adatpontot is kaphat, egy 2012 májusában készült belsős jegyzet alapján egyre súlyosabb problémát jelentett a begyűjtött információk tárolása és feldolgozása.
A változatosság kedvéért az amerikai hírszerzés nem tagadta le a CO-TRAVELER program létezését, azonban a tájékoztatás szerint teljes mértékben legális a művelet, továbbá az Egyesült Államok állampolgárai után kizárólag véletlenül kémkednek, lévén nem egyszerű kiszűrni őket a szénakazalból
Végül érdemes kiemelni, hogy az NSA katonásan szigorú értelmezésében „törvénytelen” azt jelenti, hogy az Egyesült Államok törvényei alapján számukra külföldön konkrétan nem illegális. Az már jó kérdés, hogy a tudtuk nélkül megcsapolt szolgáltatók mit gondolnak a dologról, továbbá a meghódított területeken milyen adatvédelmi törvények vannak életben.
(Forrás: The Washington Post)