A Reuters jelentése szerint újabb, az internet szabályozását célzó törvényt fogadott el a kínai kormány: a felhasználók ezentúl csak akkor tölthetnek fel videókat az internetre, ha előzetesen saját nevükkel regisztrálták magukat. A jogszabály célja nyilvánvalóan az, hogy megpróbálják megregulázni azokat a „másként gondolkodókat” akik a megosztókon – köztük az országban különösen népszerű Youku Tudou és Renren nevű oldalakon – terjedő videókban kritizálják a kommunista párt politikáját.
Az állami sajtó, kiadvány, rádió, film és televíziófelügyeleti szerv hétfőn kiadott tájékoztatása szerint az új szabályozás célja, hogy „megakadályozza a vulgáris tartalmak”, valamint a „túlzó erőszak és szexualitás” terjedését az interneten, mert azok „rossz hatással vannak a társadalomra”. A kínai kormány egyébként korábban már a mikroblog-oldalak és a mobilszolgáltatások használatát is regisztrációhoz kötötte – igaz, ezeket a törvényeket máig sem tudják maradéktalanul betartatni.
Peking az elmúlt években mindent elkövet annak érdekében, hogy ellenőrzése alá vonja az online eszme- és információcserét; különösen szigorú szankciókat vezettek be azután, miután tavaly egy kivételesen kínos politikai botránysorozat söpört végig a kínai interneten. A szólásszabadság védelméért harcoló nemzetközi szervezetek komoly aggályokat fogalmaztak meg az intézkedések kapcsán.