Ha egy program használatát kell részletesen betanítani, vagy a dolgozókat kell rendszeresen oktatásban részesíteni, igen jó hasznát vehetjük. Tudunk vele tetszőleges programhoz szemléletes HELP állományt gyártani, de prezentációk készítéséhez is használhatjuk.
A felvétel készítése során választhatunk, hogy a teljes képernyőt, egy adott Windows ablakot vagy egy fizikailag elhatárolt területen történő eseményeket kívánunk rögzíteni. Az utóbbi esetben a felvételi terület kijelöléséhez egy szálkereszttel és pontos koordináták kiírásával ellátott dobozt kapunk, amelyet könnyen tetszés szerinti méretre tudunk állítani, sőt még az aktív terület mérete is leolvasható a képernyőről. A felvételt irányító távvezérlő gombjaival kényelmesen tudjuk indítani, lejátszani a felvételt, de lehetőség van billentyűkombinációk használatára is.
A felvett anyagban természetesen a kurzor is látható (ez tetszés szerint ki is kapcsolható), és a rögzített film időben is hűen adja vissza az eseményeket. Magyarul a nyers felvételen - amit persze később tetszés szerint után szerkeszthetünk - minden ugyanolyan gyorsan illetve lassan lesz látható, ahogy a valóságban lejátszódott. Ezért érdemes előre eltervezni, a rögzítendő bemutatóban milyen menüpontokkal milyen utat szeretnénk bejárni. A felvételeket szükség esetén azonnal vissza is tudjuk játszani. Ha csak lejátszani szeretnénk, akkor a WinCAM Player-t indítva tudjuk a kiválasztott mozi állományt megnézni. A szerkesztő menübe a WinCAM Producer elindításával jutunk. Itt a tudjuk szerkeszteni, vágni az anyagot az egér és a billentyűzet segítségével. Lehetőség van tetszőleges rajzelemeket és szöveget is a képekre helyezni, ezt eszköztár a szokásos vonalhúzás, nyílhegy-, kör-, négyzet- és ovális rajzoláson túl számos szövegdoboz típussal is támogatja. Be lehet importálni külső fájlból képeket is, ezek .JPG és .BMP formátumúak lehetnek.
A felvett moziban az igényeinknek megfelelően a képeket figyelemfelkeltő hang effektekkel, háttérzenével illetve hangalámondással láthatjuk el. A narrátor szöveget .WAV formátumú hangállományból tudjuk beszerkeszteni.
A program saját fájl formátuma a .WCM, de a kész mű elmenthető különböző egyéb formátumokban is: önállóan futtatható .EXE, Real Media, Quick Time, .AVI, illetve .ASF állományként is. Az .ASF, .MOV és .RM formátumok segítségével lehetőségünk van az anyag webszerveren való elhelyezésére is, az úgynevezett Streaming Service segítségével.