A cég vasárnap jelentette be, hogy „kormányzati biztonsági programja” részeként megosztott forráslicenc formájában hozzáférést biztosít az Office kódjához a kormányzatoknak. Közölték azt is, hogy a brit kormánnyal alá is írták a megállapodást. A lépéssel erősíteni kívánják a bizalmat a Microsoft szoftverek biztonságossága és együttműködése iránt, miután egyre keményebb a verseny a közszektorban a riválisokkal - például a Sunnal - amely saját nyílt forráskódú StarOffice csomagjának erősödő támogatásával büszkélkedik a kormányzati szektorban.
A Microsoft már régebben lehetővé tette a kormányok számára a hozzáférést az asztali Windows forráskódjához és más termékeihez is. Tavaly például biztosította a hozzáférést az Office 2003 XML referencia sémáihoz, lehetővé téve, hogy beépítsék azokat saját szoftvereikbe, és ilymódon javítsák együttműködésüket az Office dokumentumokkal. A Microsoft az új Office megosztott forráslicenc mellé technikai információkat is biztosít.
A Microsoft újabban hajlandó együttműködni még riválisaival is. Miután tűzszünetet kötött a Sunnal, keresi a módját, hogy bedolgozzon a nyílt forráskódú Open Office projektbe, bár fenntartja magának a jogot, hogy perre menjen, ha szabadalmai elbitorlását tapasztalja.
Ezek a gesztusok mind azt szolgálják, hogy ne hagyja kicsúszni a kezéből a közszektort, hiszen minden országban innen érkeznek a legbusásabb megrendelések. A Microsoftnak már több mint 30 országot sikerült bevonnia a kormányzati biztonsági programba. Egyébként az sem véletlen, hogy az Office megnyitását is Európában kezdték, hiszen itt több kormány - a német, a magyar, az olasz és a francia - sorakozott fel a nyílt forráskód mögött.