Hirdetés

Mit tud(hat) rólunk a Facebook?



|

Adatvédelmi horror-mesénk befejező részében a Google és a Microsoft után a népszerű közösségi oldalt is pellengére állítjuk.

Hirdetés

Tavaly év végén újfajta adatlapot vezetett be a Facebook, ami a tapasztalatok szerint nem hagyta hidegen a hazai felhasználókat sem. Sokan éltek a lehetőséggel, és az átalakított profil oldalon sorra gépelték be a személyüket érintő legfontosabb információkat. Azt, hogy mikor és hol tanultak, korábbi munkahelyeiket, kedvenc elfoglaltságukat és így tovább egészen olyan kuriózumokig, mint az iskolai osztályfőnökük neve.

 

 

E változások alaposan felduzzasztották az adatlapok információhalmazát, amely a Facebook fejlesztőinek az elmondása alapján a jobb beazonosíthatóságot szolgálja. Részint biztosan. Persze a közösségi oldal üzemeltetője is jól jár, mivel az így begépelt adatokkal a jövőben még inkább kiismerheti felhasználóit, s így jobban célzott reklámokat tud ajánlani hirdetőinek. Gondoljunk csak bele, például egy Ferrari Forma 1-es csapathoz kötődő kampánnyal egyszerűen elérhetővé válnak így az istálló szurkolói, illetve egy Debrecenben induló német nyelvtanfolyamnál könnyen kiszűrhetővé válnak a potenciális érdeklődök. A Facebook által kezelt rengeteg személyes adattal mindez lehetségessé válik.

Ne legyünk naivak! A Facebook célja e tekintetben hasonló ahhoz, amiért a Google is küzd: mindent tudni akarnak a felhasználóikról. Ahogy a keresőcég, úgy Zuckerberg vállalata is a hirdetésekből él, és a fokozódó webes versenyben az előny annál a félnél van, amely a leghatékonyabb, legrelevánsabb hirdetési rendszert tudja biztosítani. A Facebook jó úton halad céljai felé, hiszen rövid idő alatt a világháló meghatározó tényezőjévé vált. Napjainkban így már megengedhetjük maguknak, hogy olyan nagy nevekkel együtt említsük, mint a Microsoft, vagy a Google. Főként az általa kezelt adatvagyon miatt, amely miatt folyamatos támadások alatt van a közösségi oldal. Folytatva adatvédelmi horror-mesénket, nézzük, hogy mi mindent tudhat rólunk a Facebook!

1 – Kapcsolati hálónkat: közösségi oldal lévén nem meglepő tény, hogy a Facebook tudja, hogy kit ismerünk, és kik azok a személyek, akikkel leggyakrabban interakcióba lépünk. Sőt a listákon, és az adatlapokon keresztül azt is megtudhatja, hogy kit honnan ismerünk. Egy pedánsan vezetett profil esetén pedig a családtagjaink kiléte sem marad titokban.

2 – Arcunkat: Az „arcoskönyv” felületére a felhasználók tömegével töltik fel fényképeinket. Mivel a közösségi oldalon fontos szerepe van a személyek felcímkézésének is, az üzemeltető szinte bárkit be tud azonosítani, még akkor is, ha az illető nem töltött fel képet. Elég, ha az ismerőse bejelöli őt egy fotón.

3 – Mit kedvelünk: A közösségi oldalon megadhatjuk, hogy mit szeretünk, miért rajongunk. Itt meglehetősen széles a lehetőségek tárháza, mivel azt is lehet lájkolni, ami még nem is létezik. Beállíthatjuk kedvenc könyveinket, filmjeinket, márkáinkat, közéleti személyeinket és így tovább. A weben gyakorlatilag szinte már mindent lehet lájkolni. Ennek birtokában a közösségi oldal meglehetősen pontos képet tud rajzolni a felhasználóiról.

 

Ne adjuk ki cégünk titkait!


4 – Világnézetünket: Ha gondosan vezetjük a profilunkat, akkor az oldal üzemeltetője azt is tudhatja, hogy milyen vallási és politikai beállítódással rendelkezünk, illetve kik azok a személyek, akik inspiráltak minket. Ugyanezen adatokat a népszámlálók is előszeretettel gyűjtik.

5 – Webes tevékenységünket: Míg a Microsoft és a Google a szoftverein keresztül képes kémkedni a felhasználói után, addig a Facebook sokkal kifinomultabb módszert használ. Az oldal ugyanis nem tesz semmit, csak vár arra, hogy egy külső szolgáltatást kapcsoljanak a profilokhoz. Így a külső partneroldalaktól (például: YouTube, Moly, Last.fm, Twitter, Foursquare…) rengeteg és széles spektrumú információ érkezik be a közösségi oldalhoz, amely így szinte mindet megtudhat a felhasználójáról.

6 – Offline életünket: Az új adatlapnál külön megadhatjuk azt is, hogy mit sportolunk, illetve hogy mik a kedvelt tevékenységeink, hobbijaink, illetve mi az érdeklődési körünk. Ennek köszönhetően a Facebook még azon tevékenységünket is megismerheti, amit egyébként nem a felületén végzünk.

7 – Hol vagyunk éppen: Amennyiben jelezzük részvételünket (RSVP) egy eseményen, akkor a Facebook megtudhatja, hogy éppen hol vagyunk. Természetesen utóbbira nem lehet mérget venni, ám a Facebook Places, valamint csatlakoztatott Foursquare és Gowalla lokalizációs szolgáltatások mellett a közösségi oldal könnyen a nyomunkban járhat.

8 – Beszélgetéseinket: A Facebook felületén eddig is lehetőségünk volt üzengetni, de a nemrég bevezetett új üzenetkezelő rendszer mindezt még egy lépéssel tovább gondolja. Az oldal üzemeltetői által kifundált egységes postaládába ugyanis a levelek, az SMS-ek és a chat üzenetek felváltva érkeznek. Mivel ezt a Facebook az idők végezetéig megőrzi, a párbeszédekből sok értékes adathoz hozzájuthat majd.

9 – Magánéletünk rezdüléseit: Az adatlapoknál a felhasználók megadhatják családi állapotukat, így bepillantást engedve a magánéletükbe. Publikussá tehetik a házasságukat, az eljegyzésüket, a szakításukat, a kapcsolatuk megromlását (Bonyolult) és az új szerelemek születését. Ezen információ birtokában a Facebook adatbázisából tudni lehet például, hogy az emberek mely napon szakítanak a legritkábban: december 24-én.

10 – Kompetenciánkat: A Facebookon megadhatjuk, hogy hol, mikor és mit tanultunk, kik voltak a csoporttársaink, illetve még azt is, hogy ki volt az osztályfőnökünk. Ha ehhez hozzátesszük a megadható beszélt nyelveket, a kedvelt tevékenységeket és a korábbi munkahelyeket, akkor egy hiteles önéletrajzot kapunk, amelyet tálcán kínálunk az oldal számára.

11 - Hol dolgozunk: Az eszmefuttatást folytatva a Facebook nem csak azt tudhatja, hogy hol dolgoztunk/dolgozunk, hanem azt is, hogy éppen milyen projekttel foglalkozunk. Sőt itt a munkatársaink nevét is megadhatjuk, így betekintést engedve mindennapi munkákba. Fontos, hogy ez nem ipari kémkedés. mivel mi adjuk ki az adatokat.

12 – Elérhetőségeinket: E-mail cím, azonnali üzenetküldő azonosító, vezetékes és mobil telefonszám, valamint otthoni címünk. Csupa olyan információ, amit megadhatunk a Facebook felületén, de az adatvédelmi aggályok miatt kétszer is érdemes átgondolni, hogy valóban akarjuk-e azt.

12+1 – Pénzügyi adatainkat: Amennyiben hirdetünk a Facebookon, vagy pontokat vásárolunk a prémium tartalmak eléréséhez, meg kell adnunk vagy bankkártya számunkat, vagy a PayPal profilunkhoz kell hozzáférést biztosítanunk. Ezen információkat az oldal remélhetőleg hétpecsétes titokként őrzi, mert egy adatszivárgás esetén ezen adatok elvesztése talán a legfájóbb.

Kérjük ki az adatainkat!

Ha álmatlan éjszakáink lenne a Facebookon tárolt személyes információink miatt, akkor megnyugtathatjuk lelkünket, kikérve „kartotékunkat” a közösségi oldaltól. Ehhez kattintsunk a jobb felső sarokban lévő Profilom gombra, majd a legördülő menüből válasszuk ki a Fiókbeállítás lehetőséget.

 

Érdemes kikérni a facebookos kartotékunkat


A megjelenő ablakban kattintsunk a „Töltsd le az adataidat” opcióra, majd adjuk ki az utasítást. Ezt követően a Facebook motorja elkezdi összegyűjteni adatainkat, majd e-mail útján értesítés küld, ha végzett a feladattal. Halkan megjegyezzük, hogy a procedúra nagyjából olyan, mintha befáradnánk a levéltárba, hogy megtudjuk: a rendszerváltás előtt milyen adatokat gyűjtöttek rólunk.

 

A sorozat további részei:

- Mit tud(hat) rólunk a Google?

- Mit tud(hat) rólunk a Microsoft?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.