Gyönyörű, nagy felbontású TIFF kép mindenhova való, csak az internetre nem: lehet, hogy kedvenc grafikus programunk hipp-hopp megjeleníti, ha a merevlemezről töltjük be, de az ország másik végén levő, modemmel internetező valószínűleg nem várná meg, amíg csigalassúsággal letöltődik hozzá a kép.
Weboldalainkhoz háromféle képformátumot használhatunk: JPEG-et, GIF-et és PNG-t. Mindhárom tömörített állományformátum -- hogy gyorsabb legyen a letöltődés. Nagy felbontású TIFF-ünket azonban nem elég egyszerűen átkonvertálni valamelyik használható támogatott formátumba, hanem valószínűleg a méretét is csökkenteni kell majd! Mindig gondoljunk arra: nem biztos, hogy a látogatóknak is mind 1600×1200-as felbontású monitoruk van, sőt a nagy többség ennek éppen a felét, 800×600-at használ. Akkorára kicsinyítsük tehát a képet, hogy lehetőleg beférjen ezek közé a határok közé. Utána már csak el kell mentenünk. Egy szép színes kép esetén a legfeljebb 256 különböző színt visszaadó GIF formátum nem a legszerencsésebb. A JPG lesz az ideális választás, de vigyázzunk: ez a formátum veszteséges tömörítést használ a kisebb állományméret eléréséhez: összemossa a kép nagyon hasonló részeit. A tömörítés mértéke fordított arányban áll az állománymérettel és a kép szépségével: minél nagyobb a kép, annál kisebb lesz az állomány, viszont annál jobban látni majd rajta az elmosódást. Okosan kísérletezgetve kell középutat találnunk a két véglet között.
Felmerülhet megoldásként egy ingyenes TIFF-megjelenítő beépülőmodul használata (http://www.alternatiff.com), gondoljunk azonban arra, hogy az emberek nem szeretnek beépülőmodulokat telepíteni, akkor meg különösen nem, ha nem is számítanak arra, hogy arra szükség volna, úgyhogy ezt inkább felejtsük el.
Mini HTML-suli 2.
Hirdetés
Hirdetés