Mivel a számítógépek ismerete ma már a munkaerőpiacon is alapvető elvárás, elég riasztóak azok az adatok, amelyek szerint 2011-ben az EU országain belül igen komoly különbségek vannak a digitális analfabetizmus területén.
Összességében az EU országain belül egészen jó eredmény mutatkozik a 16-24 éves korosztálynál, ahol 96 százalék, a 16-74 éves korosztályban viszont (csak) 78 százalék használt már számítógépet élete során. Minden harmadik európai uniós állampolgár már prezentációt is készített gépen, 10 százalék pedig programozói ismeretekkel rendelkezik.
Ha a tagországok eredményeit nézzük, akkor a helyzet már lényegesen rosszabb, és láthatóvá válik az a 22 százalék, amely még soha az életben nem használt számítógépet. Fel sem tűnik elsőre, de ez azt jelenti, hogy az EU-n belül minden ötödik ember digitális analfabéta.
Annyira nem meglepő persze, de Svédország, Hollandia, Dánia és Luxemburg 90 százalék felett van a számítástechnikában jártas lakosságot illetően, viszont Görögországban már csak 59%, Bulgáriában csupán 55%, és Romániában mindössze 50% azok arány, akik valaha is ültek számítógép előtt.
Magyarországon az emberek 74 százaléka ült már monitor előtt (ami be is volt kapcsolva), a 16-24 éves korosztály tekintetében viszont nincs okunk panaszra: a fiatalok 98 százaléka használ számítógépet, sajnos viszont arról nincs adat, hogy ebből hány százalék az, aki nem csak Facebookon lóg.