Ha valamelyik 3dfx termék dolgozna az otthoni gépemben, akkor most valószínűleg igen rosszul érezném magam. Az eredetileg kiadott sajtóközleménnyel szemben úgy tűnik, hogy csak 2001. február 18-áig tartja fenn az nVidia a 3dfx Voodoo chipjeire épülő termékek támogatásával foglalkozó csoportot, a telefonos ügyfélszolgálatot, illetve a meghajtóprogramokat készítő mérnöki gárdát. Hogy utána mi lesz? Senki sem tud semmi biztosat, az nVidia illetékesei bőszen mellébeszélnek a nyilatkozatokban, a volt 3dfx-es gárda nem nyilatkozhat.
Ezek után meglepetésként ért az X-3dfx nevű cég megalakulásának a híre. Az Észak Írországban, Belfastban székelő cég volt 3dfx szoftverfejlesztők - innen a név is, „ex-háromdéefix” - összefogása és tőkéje segítségével jött létre. Hitvallásuk szerint azért, hogy „egyrészt gondoskodjanak a további meghajtóprogram-frissítésekről, másrészt pedig nagyra törő terveik, távlati céljaik is vannak”. Elképzelni sem tudom, hogy ki fog ezeknek a srácoknak fizetni a - gyakorlatilag önszorgalomból végzett - terméktámogatásért, hacsak nem azok a „távlati célok” hivatottak finanszírozni ezt. Ha pedig ezek tényleg annyira távlatiak, akkor addig hogy fogják kihúzni? Kicsit aggasztó párhuzam látszik az X-3dfx és a Gravis hangkártyák házilag készített meghajtóprogramjai között. (Miután a Gravis felhagyott a hangkártyák készítésével, lelkes amatőrök „vállalták fel” a különböző termékekhez a meghajtóprogramok elkészítését. Sajnos a kezdeményezés eredményeként még csak 80%-os driverek sem lettek.)
Mindenesetre az X-3dfx internetes oldala él (www.x3dfx.com), de most éppen néminemű jogi hercehurca miatt meglehetősen szegényes arcát mutatja. Ha 3dfx ügyben érdemleges változás történik, természetesen arról azonnal tájékoztatjuk olvasóinkat.
Meghalt a 3dfx, éljen az X-3dfx?
Hirdetés
Hirdetés