A The Washington Post beszámolója alapján a magánszféra védelmének perspektívájából alaposan megtépázott hírnevű nagy internetes cégek javítani kívánnak a publikus megítélésükön, amelynek köszönhetően hamarosan értesíteni fogják a felhasználóikat a velük kapcsolatban érkezett állami adatigénylésekről.
Az Apple, Facebook, Google és Microsoft ezen lépéssel a saját átláthatóságát kívánja növelni a felhasználók előtt, azonban az USA igazságügyi minisztériuma sejthetően ellenzi a változtatást.
„A lépés életeket sodorhat veszélybe, lehetőséget teremthet bizonyítékok megsemmisítésére, lehetővé teheti a gyanúsítottak térképről való lelépését, vagy éppen szemtanúk megfélemlítését. Ezek nem szimplán elméleti lehetőségek, hanem sajnos egyes bűnözők hétköznapi rutinjai” – nyilatkozta a minisztérium szóvivője. Peter Carr konkrét ügyet is említett, amely során egy szemtanú megfélemlítése veszélybe sodorta az eljárást, bár a részletekbe nem ment bele.
Végül megemlítendő, hogy az NSA számára külföldi személyek kapcsán adatigényléseket aláíró különleges bíróságtól (Foreign Intelligence Surveillance Court) érkező kéréseket továbbra is titokban kell tartaniuk a netes cégeknek, ezekről semmilyen körülmények közt sem értesíthetik a felhasználóikat.
(Forrás: ÜberGizmo | Illusztráció: DonkeyHotey)