A probléma súlyosságát jelzi, hogy az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) számára a kibernetikus bűnözés elleni küzdelem a terrorizmus elleni fellépés és a kémelhárítás után a hármas számú prioritássá lépett elő. A Webroot automatikus elemző rendszere, a Phileas szerint a világ összes weboldala közül 1,7% rejt valamilyen kártevőt.
Akkor fordítsuk le ezt az arányt abszolút számokra: 250 millió weblap közül 4,2 millió fertőzött. Ebből 3 milliót a tavalyi évben fedeztek fel!
A nemrég még nagyon fejlettnek és kifinomultnak tartott fertőzési eljárások és trükkök mára teljesen közönségesekké váltak. A „fejlődés” tehát igen gyors. Ugyanakkor a cégek kétharmadának nincs informatikai biztonsági vészforgatókönyve.
A leginkább aggasztó jelenség az, hogy a cégek negyedénél veszett már el vagy került illetéktelenekhez bizalmas információ kémprogramok (spyware-ek) tevékenysége következtében.
A vállalatok 39%-ánál fordult már elő trójai fertőzés, 24%-uk hálózatára jutott be valamilyen rendszerfigyelő program és egyötöde vált a céges weblapra belépni kívánó ügyfelek eltérítésének (pharming) vagy egy billentyűzetfigyelő program (keylogger) tevékenységének az áldozatává.
Az egyre fokozódó fenyegetés ellenére a világ számítógépet használó vállalatainak ötöde még csak vírusvédelemmel sem rendelkezik