Kanada Star Trek-fővárosában kevesebb mint 2000 ember lakik, az albertai Vulcan mégis igen híres, főleg az évente megrendezett Spock-napok miatt. A rendezvény nem csak a sorozat rajongóit vonzza a városba, ott sok híres színész is járt már, köztük Leonard Nimoy vagy Robert Picardo. A város lakói azonban nem érik be az összejövetelekkel és a turizmussal, úgy döntöttek, megépítik az igazi USS Enterprise-t.
Ennek keretében az Indiegogón indították el a projektet, ahol a végcélt nézve elég szerény összeget, 2 milliárd dollárt (kanadai) gyűjtenek az űrhajóra. A különböző extra juttatások közt a legolcsóbb a 10 dolláros, ezért egy szoborra kerülhet fel a nevünk. 10 000-ért meghívást kapunk a térhajtómű bemutatójára, 500 millióért rólunk neveznek el egy vulkáni kutatóközpontot, 1 milliárdért pedig egyenesen az űrkikötőt. A USS Enterprise-hoz az első lépés persze a térhajtómű-technológia kifejlesztése, ugyanis a teljesen működőképes hajót a kampány 1,132 billiárd dolláros költségűre saccolja, 40 éves munkafázis mellett. A gyűjtésre mindenesetre csak 39 nap maradt, az eddigi 58 ember azonban alig több mint 2000 dollárt dobott össze - ebből pedig aligha lesz térhajtómű.
Miközben sokak álma válna valóra egy igazi Star Trek-űrhajóval, addig az albertai Vulcan a weboldalán egy apró meglepetést is tartogat. Az ott leírtak szerint a projekt célja mindössze az, hogy marketingfogásként hirdesse a városukat, és élénkítse a turizmust. Arra kérik az embereket, hogy lehetőleg ne fektessenek a projektbe pénzt, de ha mégis megtették, ne aggódjanak: a kampány lejártakor mindent visszautalnak a felhasználóknak.
Ha túllépünk az álmodozáson, akkor a valóságban egyelőre nem a USS Enterprise-t kell keresnünk a közösségi finanszírozás sikertörténetei között, hanem a Coolest Cooler okoshűtőládát. Az élénk színekben létező, vágódeszkával, könnyen gördülő kerekekkel, aprítóval és újratölthető akkuval felszerelt láda hamar a Kickstarter sztárja lett. Majd 52 000 ember támogatta eddig, az eredeti 50 000 dolláros célkitűzését pedig alaposan túlszárnyalta, és mindjárt eléri a 11 millió dollárt.
Ez értelemszerűen rekordnak számít. A korábbi csúcstartó a Pebble okosórája volt, amely 2012 májusában még 10 266 845 dollárt gyűjtött össze. Az okosóra sokáig maradt a csúcson, de a Bluetooth-hangszóróval, beépített késsel és USB-s töltővel felturbózott hűtőládával szemben nem tudott kitartani.
A legtöbben egyébként a 185 dolláros kiadást választották, ami egy hűtőládáért ugyan rengeteg, de a funkciók tükrében már nem is olyan sok. A legtöbben abban is egyetértenek, hogy igazából nincs szükségük ilyesmire, de a Kickstarter-őrület jegyében mégis akarnak egyet. A közösségi finanszírozás mostanában sok csodát szül, és nem mindig abban az értelemben, amire számítunk. Mint például kiderült, azzal is nagyon szép összeget lehet összeszedni, ha valaki itt akarja megfinanszíroztatni az élete első krumplisalátáját.