Hollywoodi mozikban és videojátékokban egyaránt számos alkalommal aratott nagy sikert az elszabadult mesterséges intelligencia elleni harc ötlete. A jelek szerint a jövő már tényleg a küszöbön van, ugyanis elértünk arra a pontra, mikor a mesterséges intelligenciával foglalkozó iparág is kezd félni a saját gyermekétől.
Az informatikai híreket követők talán már hallottak róla, hogy Stephen Hawking fizikus és Elon Musk (Tesla Motors, SpaceX) is aggódnak a mesterséges intelligencia gyors fejlődése miatt. „Az MI hatása rövid távon a kezelőjének személyétől függ, ám hosszú távon már el kell gondolkodnunk azon, hogy egyáltalán lehetséges-e pórázon tartani” – írta Hawking egy a The Independent számára készült tavaly májusi cikkben.
Tavaly augusztusban Musk sem volt sokkal derűlátóbb, az atombombánál potenciálisan veszélyesebbnek titulálta a mesterséges intelligenciát. „A mesterséges intelligenciával démont idézünk… Gondolom mind ismeritek a sztorikat, mikor ácsorog a srác kezében a pentagrammal meg a szentelt vízzel, és azt gondolja, hogy képes lesz irányítani a démont, de nem igazán jön össze a dolog” – mondta Musk a közönségnek az MIT egyik tavaly októberi rendezvényén.
Iparági aggodalmak
Kritikusaik szerint Hawking és Musk túlreagálják a mesterséges intelligenciában lapuló veszélyeket, azonban mostanra tényszerűen bizonyíthatóvá vált, hogy nincsenek egyedül az aggodalmaikkal. Nagyjából két héttel ezelőtt a The Future of Life Institute nyílt levélben fordult a mesterséges intelligenciával foglalkozók nemzetközi közösségéhez, amelyben arra kéri az érintetteket, hogy a fejlesztéseiket koordinált és felelős módon hajtsák végre.
Támogatásuk jeléül a levelet mára több százan írták alá, a fent említett két férfin túlmenően a világ neves egyetemeinek – többek közt Berkley, Cambridge, Cornell, MIT, Stanford, Oxford – professzorai és kutatói, a Google által felvásárolt DeepMind alapítói, a Google és Facebook egyes munkatársai, a Microsoft Research kutatói, az IBM Watson szuperszámítógép fejlesztőcsapatának tagjai. A támogatók közt megtalálhatóak az MI-iparág ismert figurái, amely komoly súlyt ad a levélnek.
Valószínűleg nem sokan hallottak még a The Future of Life Institute-ról: ez egy önkéntesek által működtetett kutatóközpont, amely elsődleges célja a mesterséges intelligenciában rejlő veszélyek feltérképezése. A bostoni székhelyű intézetet 2014 márciusában Max Tegmark és Jaan Tallinn alapították. Előbbi az MIT egyik kozmológusa, utóbbi pedig a Skype társalapítója. A tanácsadói testületben Stephen Hawking és Elon Musk is megtalálhatóak, utóbbi egyébként a kutatások finanszírozására pont a napokban pumpált be 10 millió dollárt az intézetbe.
Ti tartotok a Skynet megvalósulásától?
(Nyitókép: dadmad / DeviantArt)