A Windows XP támogatásának egy héttel ezelőtti eldobása világszerte komoly problémát jelent, hiszen nagy átlagban körülbelül a netezők negyede használja az operációs rendszert, Kínában a felük. Az ügy legkellemtelenebb aspektusa ettől függetlenül az, hogy a különféle állami szervek esetében ennél jóval magasabb is lehet az elterjedtségének aránya, sajnos hazai adatokat eddig nem lehetett tudni.
A Világgazdaság Online beszámolója szerint Sagyibó Viktor, a Microsoft Magyarország kormányzati üzletág igazgatójának becslése szerint a magyar egészségügyi intézményekben körülbelül 30 ezer számítógép van használatban, amelyek bő 90 százalékán fut Windows XP. Ami ennél meglepőbb, hogy a jelek szerint az állami kórházakat üzemeltető Gyemszi (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) semmiféle tervvel sem rendelkezett a támogatás eldobásának idejére, így csak most kezdődtek meg a tárgyalások a Microsofttal. Az elkövetkező néhány hónapban a redmondiak magyar leánycége Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-vel közösen próbál vészhelyzet esetére átmeneti támogatást nyújtani.
Sagyibó Viktor szerint az operációs rendszerek cseréje önmagában több száz millió forintos kiadást jelentene Magyarországon, ám a helyzetet súlyosbítja, hogy a számítógéppark jelentős része elavult, nem képesek a modern rendszerek futtatására: a fennálló probléma megoldása valójában több milliárd forintba fog kerülni.
Természetesen a kórházi rendszerek működése elengedhetetlen fontosságú a betegellátás működőképessége érdekében: a foltozatlan rendszerek leállása komplett egészségügyi intézményeket béníthat meg, lévén ezek segítségével kezelik az összes betegekkel kapcsolatos információt, készítik az adminisztrációt.
(Fotó: Christiaan Triebert)