A notebook-vásárlás mindig több évre szól - a kiválasztott gépet legalább 1-2, de még inkább 4-5 évig szeretnénk használni. Márpedig ilyenkor bölcs dolog előre tervezni. Például memóriában, a processzor teljesítményében, tárhelyben és még néhány olyan kiegészítésben, amit ha most nem is használunk még ki, később nagyon hasznos lehet, hogy rendelkezésünkre áll. Három olyan tulajdonságra hívjuk fel a figyelmeteket, amihez ma már középkategóriás gépnél is érdemes ragaszkodni.
Wi-Fi ac
A Wi-Fi adatkapcsolat szinte egyeduralkodóvá vált a notebookokban, hibridekben. A hagyományos LAN-csatlakozó már egyre kevesebb gépen fér el - egyszerűen túl nagy egy 18-20 mm vastag géphez, meg aztán amúgy is egyre kevesebben használják. Ennek oka a megbízható, gyors és stabil Wi-Fi kapcsolat, ám ehhez nem csupán jó router, de jó WLAN kártya is kell. Ha otthoni hálózatunk még nem Wi-Fi ac-s, akkor is ehhez a szabványhoz ragaszkodjunk notebook-vásárláskor. Egyrészt máshol használva talán már éppen ilyen központra kapcsolódhatunk, másrészt megkapjuk a Dual Band-et, ami hasznos extra és sok notebooknál már a MU-MIMO-t is, ami még tovább javítja a sebességet és hatótávolságot. Persze nem minden Wi-Fi ac vezérlő azonos tudású és sebességű, de az biztos, hogy bármelyikkel jobban járunk, mint egy átlagos Wi-Fi n kártyával.
M.2 PCIe NVMe hely
Borzalmas, hogy mind a mai napig a legtöbb notebookot lassú, 5400 rpm-es HDD-vel szerelik - így lehet bármilyen erős a CPU, bármilyen sok a RAM, akkor is lassú gépet kapunk. Sajnos az sem mindig jó, ha SSD-s notebookot választunk - a gyártók sajnos több esetben is elavult, több generációval ezelőtti SSD-t szerelnek a gépekbe, ráadásul ezért őrült felárat számítanak. Ha szuper sebességet szeretnénk most vagy majd egy későbbi bővítés után, kapóra fog jönni az M.2 kártyahely, abból is az a típus, amely kezeli a PCIe-n kapcsolódó NVMe SSD-ket. Ezek lazán megugorják az 1 GB/s adatátviteli sebességhatárt, sőt, az igazán jó modellek ennél sokkal többre is képesek.
IPS-kijelző
A modern notebookok, hibridek kompakt kivitele és magas integráltsági foka megnehezíti a szervizelést, ennek ellenére sok komponens cserélhető, bővíthető. Ilyen a tárhely, a memória, a WLAN kártya, de még az akkumulátor is. Amit nem lehet cserélni, az az alaplapra forrasztott CPU, illetve több, mint macerás a kijelzőcsere is. Ha kiszemelt notebookunkból vagy hibridünkből létezik a HD vagy HD+ TN-paneles kivitel helyett IPS-paneles, full HD-s vagy 4K-s kivitel, inkább utóbbit válasszuk - később nem kell az Aliexpressen vagy az eBay-en kijelzőpanel után kutatnunk és szervizt találnunk, ahol kicserélik nekünk a botrányos képminőségű, alacsony felbontású TN-panelt.
Ti melyik új notebookra vetettetek szemet mostanában?