Akár 60 000 forintot is elkölthetnénk egy luxus kategóriájú, vezeték nélküli billentyűzet-egér együttesre, de ha meg kell húzni a nadrágszíjat, akkor vezetékes minimál változatban megúszhatnánk 2000 forintból is. Mi most a kényelmes optimumot kerestük, 10 000 forint körüli rádiós készletek után kutatva, olyan billentyűzettel, amely a honosított alfanumerikus alapkészleten túl speciális, a mindennapi számítógép-használatot egyszerűsítő billentyűkkel is rendelkezik. Felhasználási terület az íróasztal, egy asztali gép vagy egy noteszgép mellett. Akciójátékokhoz talán kevéssé, de napi munkához, internetezéshez és multimédiához alkalmasak a vezeték nélküli modellek.
A mezőnyt szemlélve meglátásunk, hogy a mai kiforrott kínálatban nem annyira az egér letapogató technológiája vagy a rádiós átvitel frekvenciája határozza meg azt, hogy mennyire simán, kényelmesen használható egy termék. Mivel napi, sőt pillanatnyi fizikai kapcsolatban állunk beviteli eszközeinkkel, a felhasználói élményben itt tényleg nagy szerepet kap az anyagok és illesztések minősége, azaz a kidolgozás. Az sem mellékes persze, hogy mennyire folyamatosan tartja a kapcsolatot az egér és a klaviatúra a számítógéppel, vagyis mennyire megbízható a működése. A munkamenetben pedig számítanak az extra gombok, valamint azok elrendezése és funkcióik is.
Táblázatban tüntettük fel a legfontosabb jellemzőket, a választást megkönnyítendő. Érdemes figyelembe vennünk, hogy eddig milyen billentyűzeten dolgoztunk, ha újat választunk, kivéve persze, ha stílust váltanánk. E tekintetben meghatározó a billentyűk kialakítása, magassága, de még inkább a szerkesztő billentyűk (Insert, Delete, PgUp és a többi) kiosztása, elrendezése is.
Trust Wireless Optical MediaPlayer Deskset
A vékony Trust billentyűzet közepesen rövid billentyűútját nem túl szögletes, jól kialakított billentyűformával kombinálták, így a pontos gépelés nem jelent problémát. Két oszlopba rendezték a hat szerkesztőgombot, viszont helytakarékosság címén a numerikus pad zérója a szokásosnak felére zsugorodott a jobb oldali Ctrl-lal együtt, a felszabadult helyre pedig a kurzornyilak csúsztak be. Tetszetősen változatos elrendezésű és áttekinthető az extra funkciógomb készlet kialakítása, internet és média témakörben jelentenek segítséget.
Az egér görgetőgombja alatt elhelyeztek egy speciális Vista nyomógombot is, ez Windows XP alatt csak a felbontást váltja, ami viszont nagyon hasznos funkció. A két extra zoom gomb bal mutatóujjal könnyen elérhető. Mind a billentyűzet, mind az egér jeleit egy miniUSB-vevőegység veszi a 2,4 gigahertz körüli frekvencián. Kényelmes, jól működő munkaeszköznek bizonyult a MediaPlayer Deskset, egér funkciók tekintetében pedig kifejezetten első a mezőnyben, ráadásul ára sem túl magas.
Genius Twintouch 720e
A hagyományos billentyűzetkiosztás és a standard, hosszú billentyűút kedvelőinek tervezték a TwinTouch 720e készlet billentyűzetét. A fekete klaviatúra teljesen hagyományos kiosztású, felül funkciógombokkal kiegészítve, ezek a mellékelt, magyar nyelvű szoftverrel tetszés szerint átprogramozhatók. Bal oldalt egy négyirányú gombot találunk (az egér görgője csak kétirányú), öt-öt gomb a média, illetve internet szolgálatában áll, három kedvenc Office alkalmazásunkat ugrasztja elő és három Vista-specifikus. A Vista Flip3D XP alatt is hasznos feladatváltásra, jól helyettesítve a TwinTouch esetében hibásan működő, hagyományos Alt-Tab kombinációt, amely tapasztalataink szerint nem vár az Alt felengedésére, így azonnal a szomszéd feladatra váltott.
A szimmetrikus optikai egér megfelelően működött, balkezesek is hasznát veszik. A vevőegységen hagytak elég vezetéket, hogy szükség esetén jobb vételt biztosíthassunk közelről. Összességében a hagyományos kiosztáshoz szokott, sokat gépelő felhasználóknak kedvez a nem kattogós TwinTouch klaviatúra, amelynek egyik extrája, hogy oldalra állítva is tárolható, másik, hogy vízálló, sőt kimosható is.
Microsoft Wireless Media Desktop 1000
Sikerült kis alapterületen, mégsem zsúfoltan megoldani a sokfunkciós billentyűzet kérdését a Microsoft Wireless Media Desktop 1000 esetében. A kiemelkedően alapos kiképzésű klaviatúra a hagyományos kiosztást hullámban hajlított profillal kombinálja, az újszerű, ergonómiát célzó kialakítás jobban elérhetővé teszi a középső két gombsort, de alább kicsit ellenkező hatást ér el. A billentyűút rövid, az érkezés halk. Nemcsak 19 extra gomb áll rendelkezésre, hanem a hagyományos F1-F12 sor is új értelmet nyer egy váltógombbal, és a billentyűk felénk néző oldalán is a hozzájuk rendelt Office funkciók olvashatók, magyar nyelven. Ha felrakjuk a mellékelt IntelliType szoftvert, akkor mindent testre szabhatunk, egyértelműen a legkezesebb munkaeszközzé téve a klaviatúrát.
A szokásosnál nagyobb USB-vevőegység tartja a kapcsolatot a szimmetrikus kialakítású optikai egérrel is. A kissé vékony burkolatúra sikeredett mutatóeszköz finom mozgást tesz lehetővé, alvó állapotából nemcsak kattintással, hanem mozgással is ébreszthető, néha azonban rádió összeköttetési zavarok jelét adja. Ezzel együtt is a kidolgozás minőségében jeleskedő, igen precízen finomhangolható készlet a Microsofté. Akik számára nem zavaró a csekély ártöbblet, azoknak ajánljuk a munkához.
Logitech Cordless Desktop EX110
Igényesen kidolgozott eszközzel dicsekedhet a Logitech EX110 készlet, amely a hagyományos hosszúságú billentyűutat kombinálja a modernebb, kompaktabb kialakítással. A felfelé szűkülő billentyűprofil jótékonyan csökkenti a melléütés esélyét. Akik hozzászoktak, azok nemcsak a helytakarékosság okán örülhetnek a kétoszlopos szerkesztőblokknak, amelyben a Delete dupla magasságot kapott, a mára a használatból teljesen kiszorult Insert viszont eltűnt. Helytakarékossági okokból a kurzor blokk kissé lejjebb került, a numerikus pad viszont érintetlen, a könyvelők legnagyobb örömére. Kicsit kevésbé jól kidolgozottak a speciális funkciógombok, ugyanakkor nincs belőlük felesleges, és nagyon átgondoltan válogatták meg helyüket és szerepüket, így nem csupán könnyű, de van is értelme hozzászokni az extrákhoz. Egyedül a kikapcsoló és alvó üzemmódba váltó billentyűket hiányoltuk. A Microsoft eszközénél leírtakhoz hasonlóan van F1-F12 váltógomb, ami Office használata esetén kapóra jöhet.
A mezőnyben egyedülálló módon mind USB-, mind PS/2-csatlakozás megoldható a készlet vevőegységével. Az optikai egér finoman és megbízhatóan dolgozik, s szimmetrikus lévén, jól használható balkezesek számára is. Az sem mellékes, hogy mozgásra is, és nemcsak egérgomb lenyomására ébred. Kétkezes kialakítása miatt nélkülözi a hüvelykujjra eső gombokat és minden egyéb extra „bizgentyűt" is. Összességében a mezőny legjobbjának találtuk a Logitech egyik legszerényebb rádiós összeállítását, úgy kidolgozásban, mint megtervezésében, általános célra ajánljuk.