Hirdetés

TESZT: Gigabyte X99-UD7 WIFI



|

Éppen befért 100 ezer forint alá a Gigabyte UD7-es X99 lapja, ami az extrák mellett a játékosoknak szánt dizájnelemekkel igyekszik felhívni magára a figyelmet. Reméljük, hamarosan a sebessége is olyan jó lesz, mint ahogy kinéz.

Hirdetés

 

Az X99-es lapok tábora napról napra bővül, mindegyik cég kitalál még egy-két új, izgalmas(ként beharangozott) modellt, de az alaprecept nem változik. A lényeg, hogy az X99 és a Haswell-E processzor egyértelműen az abszolút felsőkategóriát célozzák, így az árra kevésbé kell odafigyelni, helyette sokkal többet számít a felszereltség, a dizájn és az extra szolgáltatások.

 

Hirdetés

 

Az Intel X99-re épülő Gigabyte X99-UD7 WIFI nagyjából a mezőny közepén foglal helyet, és ez igaz az árára, valamint a felszereltségére is. Az óriási dobozban érkező lapról már messziről lerí, hogy nem holmi „bóvli”, szürke PC-be szánták. A manapság divatos fekete szín ezúttal is dominál, sőt, szinte minden fekete a lapon, de ez nem véletlen. A méretes, fekete alapon sárga csíkokkal díszített hűtőbordák közé a gyártó világítást is rejtett, plusz a hátlapi kivezetéseket kéken megvilágító ledek adják. Ez megfelelő, plexi oldallapos házban tényleg nagyon jól néz ki, különösen akkor, ha szintén fekete házba szereljük új gépünket. Persze ez az igazán kényes gamereknek még lehet, hogy nem lesz elég, ezért a fanyalgást megelőzendő a készítők programozhatóvá is tették a világítást. Egy apró segédprogrammal akár a zene/hangeffektek ritmusára pulzáltathatjuk is a ledeket. Túlzás, de a valóságban szó szerint lehet vele „villantani”.

A hűtésnél nem csak a dizájnra figyeltek: minden bordát több hőcső köt össze

 

Dizájn

A látvány mögött azért érték is van, ahogy az az alaplap nevéből és csomagolásából is kiderül. Az Intel X99-es chipkészlet adta alapszolgáltatásokat alaposan kipótolta a gyártó. A SATA Express és az M.2 természetesnek vehetők és hamarosan nagy szükségünk lesz rá, különösen egy ilyen felsőkategóriás gép esetében. Szintén praktikus a dupla Intel Gigabites LAN vezérlő, amiknél a teaming is megoldott – persze csak akkor, ha ezt a hálózati útválasztónk is támogatja. Nem nehéz kitalálni, hogy egy WIFI nevű alaplapnál a WLAN vezérlőt sem hagyták le, azonban az már érdekesebb, hogy ezt hová rejtették. Az M.2-es foglalat alatt találunk egy rövidebb kártyákat fogadó második helyet is, ahová a gyártó egy Wi-Fi ac kártyát rejtett, ami azonban csak 867 Mb/s-ra képes, lévén két antennával dolgozik. Ezen lehet fanyalogni és van olyan lap, amire 3-antennás Wi-Fi-t szereltek, azonban a 867 Mb/s és az új szabvány támogatása már önmagában jó hír, ráadásul nem is kell különösebben nagy árprémiumot fizetnünk mindezért.

Az M.2 alatt egy Wi-Fi kártya bújik meg, amihez az antennacsatlakozókat a hátlapra vezették ki

 

Négykártyás SLI/CFX

Ami a tehetős játékosoknak és/vagy 3D modellezőknek igazán jó hír lesz, az a 4 darab PCIe ×16 foglalat, amik mind egy szálig a processzor UnCore részében található PCIe vezérlőhöz csatlakoznak. Ez azt jelenti, hogy négykártyás SLI/CrossFireX kiépítés sem akadály a lapnak, de azért attól senki ne keseredjen el, hogy ilyenkor x8/x8/x8/x8 felosztást kapnak a kártyák. Az már szomorúbb, hogy ilyenkor az M.2-t nem tudjuk használni.
A Gigabyte-nál nem újdonság már az ALC1150-es hangkodekre épülő hangrész, amihez a cég a saját fejlesztésű AMP-UP részét adta. Ez kiváló minőségű erősítőt takar, plusz egy halom olyan megoldást, melyek a tisztább hangért felelnek. Apró figyelmesség, mégis nagyon hasznos, hogy a két sztereó csatornát külön-külön nyáklap-rétegen oldották meg, hogy tovább csökkentsék az áthallást.

 

Teljesítmény

Jó pár tesztet lefuttattunk az X99-UD7 WIFI-n és sajnálattal konstatáltuk, hogy teljesítmény terén a mezőny második felében végzett. Ez azonban még nem kizáró ok a vásárlásnál, hiszen jól tudjuk, hogy ezen egy jól irányzott firmware frissítéssel lehet segíteni. Apropó BIOS: itt úgy tűnik, a cég maga sem tudja biztosan, milyen elrendezést, kezelőfelületet szeretnének a felhasználók, ezért inkább háromfélét is kapunk, amik között egyszerűen váltogathatunk. Miután mi elég sokat turkáltunk itt, nekünk a klasszikus nézet tetszett legjobban, de biztosan lesznek olyanok, akik a csempe-szerű ikonokba rendezett, egyszerű kezelést részesítik majd előnyben.
A Tuning méréseknél már sokkal jobban teljesített a lap. Itt egyetlen gombnyomással ki tudtuk választani a 4,3 GHz-et a Core i7-5960X CPU-hoz, amit stabilan tartott is a gép. A manuális túlpörgetésnél már nem volt ilyen szerencsénk, itt sem jutottunk feljebb.

A tuninghoz alaplapi kapcsolók, POST kijelző és kivezetett mérési pontok is rendelkezésre állnak

 

Összegzés

A teszt alapján csak ajánlani tudjuk a Gigabyte X99-UD7 WIFI lapját – de nem feltétlenül mindenkinek. Játék PC-be ideális lap, ahol az extrém világítás, a fekete, zord kinézet és a megvilágított hátlap fontosak, továbbá előny az is, hogy 4 VGA-t is beszerelhetünk. Felszereltségét, tudását és tuning-hajlandóságát tekintve, valamint az árat számításba véve nem tudunk komolyabban belekötni a lapba, de azért örülnénk, ha hamarosan a szerényre vett teljesítmény is megugrana.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.