A 14 nm viszonylag csendben és különösebb forradalom nélkül jött el a processzorok világába. Pedig fontos lépés ez, különösen a kicsi, ultramobil gépek életében, ám az Intel szerint a Broadwellel csupán félig lehetett kiaknázni a gyártástechnológia előnyeit, teljes majd csak most, a Skylake-kel lesz a kép. Itt pedig máris sokan nagyon összezavarodhatnak, ugyanis egy hónappal ezelőtt már bemutattuk a Skylake processzorokat, sőt, mi több, teszteltük is őket. Most akkor mit jelentenek be ismét az Intelnél és miért fontosabb ez, mint az augusztusi indulás?
Mobilé a főszerep
A Gamescom 2015 rendezvényen bemutatkozott két Skylake-S processzor, melyek drágák, asztali gépbe illenek és teljesen új platformot igényelnek. A 6700K és 6600K előnyeinél egészen más szempontok számítanak jó tulajdonságnak. A "K"-s CPU-k szabadon változtatható szorzóval és szabadon állítható BCLK-val érkeznek, ami a tuningban nagy segítség, ahogy a DDR4 is azért fontos, mert a memória-sávszélességet lehet alaposan feltornázni. Emellett a dicséret az új PCH-nak, a Z170-nek jár, amely immáron 20 darab, PCIe 3.0 vonalat kínál az eddigi 2.0-s, 8 darab PCIe vonal helyett. Ezáltal sokkal jobban bővíthető az új platform, különösen az új generációs NVMe tárolók terén.
De a Skylake nem ettől mérföldkő igazán a processzorok világában. A mobil a fontos és kiemelt platform, itt pedig komoly előrelépésre lehet felkészülni az új processzorok megérkezésével. A 14 nm-es, új microarchitektúrára épülő központi magok minden eddiginél kevesebbet fogyasztanak, emellett új alvó módokat (C9 saját frissítésű kijelzővel) is kaptak, amelynek köszönhetően az üzemidő ismét 1-1,5 órával kitolódik. A Speed Shift is újdonság, amely a SpeedStephez hasonló, dinamikus órajel- és feszültség-beállításokat tesz lehetővé. De ez még csak a kezdet, a DDR4 is sokat segít a fogyasztás és hőtermelés csökkentésében, a processzorok fizikai mérete is jelentősen zsugorodik, és ami a legfontosabb, az integrált GPU ismét kap egy elefántadag szteroidot.
Teljes a család
Az asztali Skylake-S után így ma hajnalban megérkeztek a mobil processzorok, amelyeknél több újdonságot is találtunk. A hatodik generációs Core CPU-k az Y-szériával indítanak, amely a Core M utóda szuperalacsony fogyasztással, a jelölés pedig a következőképpen változik: m3, m5 és m7. A TDP kereken 4,5 W, amihez az elődnél jelentősen jobb számítási és 3D-s teljesítmény társul duplamagos kivitelben. A következő és egyben legnépszerűbb kategória az "U", amelyben duplamagos CPU-kat találunk 15 és 28 Wattos TDP-vel. A drágább modellekben Iris Pro grafikus vezérlő van több execution unittal és 64 MB eDRAM-mal a fedélzeten. Ez az U-széria kerül majd a legtöbb notebookba.
A H-családba az erős, legalább négymagos, 45 W TDP-s CPU-k tartoznak - ezek a modellek kerülhetnek a gamer notebookokba és egyéb, DTR laptopokba. Mindezek tetejébe érkezik a mobil Xeon, amely 45 W TDP-s lesz és az elérhető legerősebb mobil CPU. Az asztali két Skylake-S modellt alulról bővíti az Intel, így jönnek a gyengébb, olcsóbb kettő- és négymagos Core processzorok, a már megismert LGA1151 foglalatba. A Celeron és Pentium vonal sem sorvad el, de ezek még fél évet pihennek, utána dobja csak piacra a nagyon olcsó Skylake-eket az Intel.
A felhozatalt elnézve máris találtunk pár érdekességet, amelyet inteles forrásaink is megerősítettek. Egyrészt a FIVR itt is alaplapi lesz, sőt, minden Skylake gépnél. Ez a modul a feszültségszabályzásért felel és az előző CPU-knál integrálva volt a CPU lapkájára. A másik érdekesség, hogy az Y és U-szériáknál a CPU-val közös tokban lesz a PCH, vagyis a chipkészlet is. A H-széria, a Xeon és az asztali CPU-k külön PCH chipeket kapnak, de még a Xeon sem foglalatos CPU lesz, azt is forrasztják az alaplapokra.
A másik érdekesség, hogy teljes értékű, nem ultra alacsony fogyasztású, M-szériás mobil Core processzor többé nem készül, ezt a családot eltörölte az Intel, pontosabban beleolvasztotta részben az "U", részben a "H" családokba. Ebből az is következik, hogy teljes értékű, de csupán kétmagos, mérsékelt fogyasztású "H" CPU csak egyetlen egy készül - már a mobil Core i5 is négymagos lesz. Egyedül a Core i3-6100H lesz kétmagos, teljes értékű és teljesítményű, 35 W TDP-s mobil processzor.
A Xeonokat is érdemes megnézni, bár ezekre még év végéig, 2016 elejéig várnunk kell. A legerősebb, Core i7-6920HQ-val összehasonlítva papíron a drágább Xeon E3-1535M v5 nem igazán nyújt többet - kíváncsiak vagyunk, hogy a valóságban hoz-e többletet az, ha Xeon CPU-t választunk. Fontos még megjegyezni, hogy mobil oldalon is lesz "K"-szériás, nyitott szorzós Intel CPU. Szerencsére az inteles kapcsolatunk máris megerősítette, hogy a most bejelentett család még nem teljes, újabb modellek is várhatók, igény szerint szinte bármelyik szegmensbe.
Intel HD Graphics - nem vicc többé?
Hol van az NVIDIA vagy az AMD? Sehol - a GPU piac döntő hányadát az Intel birtokolja és ez nem is fog egyhamar megváltozni. Mindezt egy nem túl acélos HD Graphics vezérlővel, amellyel kapcsolatban mindig, minden teszt azt javasolja, hogy kerüljük el messzire a játékokat. Ez igaz is, még HD-felbontásban sem ajánlott 3D-s játékokat futtatni, maximum alacsony részletesség mellett, mindenféle kikapcsolt effekttel. A Skylake ebben is változást hoz. Az új HD Graphics sokkal több execution unittal operál, emellett pedig a Broadwellnél is látott eDRAM-os modellek is érkeznek, amelyek jelentősen erősebbek a normál iGPU-knál. Még nem teszteltünk hatodik generációs Iris Pro GPU-t, de azért azt ne várja senki, hogy feleslegessé teszi a gamer GPU-kat. Ellenben HD-felbontásban talán már minden játékot képes lesz majd futtatni átlagos beállítások mellett.
Mikor vásárolhatunk?
Ez a rész már nem olyan szép, mint maga a processzor. Ezeket a CPU-kat csakis alaplapra forrasztva, BGA tokozásban árulják, vagyis alaplappal és így géppel együtt vehetjük meg. Márpedig a gyártóknak még hatalmas készleteik vannak a korábbi, Haswell és Broadwell CPU-kból és rendszerekből, így még jó darabig az 1-2 generációval régebbi platformok fogják uralni a boltok polcait. A Skylake-kel szerelt notebookok megjelenésének útjában immáron semmi sem terpeszkedik, azonban arra fel kell készülnünk, hogy ha idő előtt ilyen PC-t szeretnénk, komoly felárat kell majd érte fizetnünk.
(Nyitókép: Intel Free Press)