Évek óta jelen van a tükör nélküli rendszerkamerák piacán a Samsung, a gyártó az NX20 után most az ugyanazt az érzékelőt, de belépő árszintű körítéssel hozza forgalomba. Az APS-C fizikai méretű szenzor elé NX záras objektíveket csatlakoztathatunk, így a kínálatot úgy fél tucat modell alkothatja, magában a vázban nincs képstabilizátor, azt az objektív (esetenként) tartalmazza. A kitben található 20-50 mm-es alap darab nem mutat fel ilyen irányú erényeket, 2,5× zoomra képes, iFn gombbal ellátott modell, látószöge 70 fok körüli (35 mm ekvivalens érték 30,8 mm). Maga a váz még elférne egy rendesebb nadrágzsebben is, de az objektívvel együtt már csak a nagykabát malaclopós zsebe jöhet szóba.
Olcsóbb lett közvetlen elődeinél az NX1000, amiben annak is szerepe van, hogy a kihajtható AMOLED képernyőt ezúttal felváltották egy fixen beépített 3 hüvelykes TFT-vel. Nagyon becsületesen járt el a gyártó, mikor a specifikációs oldalakon nem csak a 921 k-s subpixel számot, hanem a komplett képpontokra értendő VGA felbontást adta meg (640×480). Elektronikus kereső nincs, így a 35 mezős AF-re kell hagyatkoznunk célzáskor, mert a VGA megjelenítő ezen a téren nem sok eséllyel indul a húsz megapixel mellett.
Az alap kitben maga a váz, az SEF8A külső mini vaku és az objektív található. A vakupapucs többfunkciós, a szél ellen árnyékolt EM10-es mikrofon modult is képes fogadni, mely használható zoom és sztereó wide módban is. A töltő is része a csomagnak, bölcső jelleggel működik, azaz ki kell vennünk az akkumulátort a gépből. A CIPA szerint 320 képre elegendő kapacitása, ami nem rossz, ha csak amatőrként használjuk.
Alkalmazhatunk JPEG és RAW formátumokat, akár együtt is, utóbbi mentése persze több másodperc időtöbbletet jelent egy gyors, Class 10 SD kártyán is. Nem hiába APS-C érzékelős a rendszer, kellően részletes képeket készített teljes felbontással is és ezen ne tudott érdemben rontani az alap objektív biztosította 2,5-szeres zoom sem. A zaj szintje még szerény megvilágításban sem jelentős, nagyon elégedettek voltunk a készülékkel e tekintetben. A dinamikára sem lehet egy rossz szavunk sem. Az alap objektív mélységélessége nagyon csekély, ami nagy előny lehet portré és makró készítésnél, tárgyfotózásnál pedig az apertúra szűkítésével kordában tarthatjuk. (A makrók csak tíz centiméternél jóval távolabbról sikerültek, de azért nagyjából büntetlenül használhattuk közben a zoomot is.)
35 mezős automata fókusz segíti a munkát, mely elég gyors. Folyamatos módja is hasznos lehet, de videóknál időlegesen élességveszteséget produkál így nem igazán érdemes bevetni. Összességében a mérés sebességét megfelelőnek találtuk. Sorozatlövőként lehetne jobb a készülék, RAW esetén 8 kép erejéig 8 FPS tempóban sorozhat. 5 megapixelre csökkentett felbontással 30 FPS-ig mehetünk legfeljebb 30 fotó erejéig. Készíthető expozíciós, apertúra és fehéregyensúly értékekkel variáló hármas lövés (bracketing).
10-11 mbps sávszélességű MP4 videókat készíthetünk FHD felbontásban. Nagy öröm, hogy videózás során is bevethető a gyűrű, az expozíció, az apertúra és az elektronikus záridő is állítható. Hasznos extra lehet a ritkított képváltású (utóbb visszanézve gyorsított hatású) felvétel 20× tempóig. Fokozott képváltású videók csak 2× sebességig (50 fps) készíthetők. A videofelvételek már annyira nem tiszták, mint a fotók, de még mindig nagyon jó szintet hoznak, túllépve a legjobb kompaktgépek adta minőségen is. Negatívum, hogy gyakran előfordul utánigazításkor kis időtartamú fókuszvesztés.
Meglepően jól használható a nem túl tradicionális kezelőfelület, ami leginkább az iFn gombnak köszönhető. Kapunk az objektíven egy finoman mozgatható tárcsát, aminek funkcióját a kioldó mellett elhelyezett iFn gomb váltja az aktuális üzemmódnak megfelelően, tehát automata módban nincs itt sok dolgunk, de manuálisban miénk a finomhangolás lehetősége. Az optikai stabilizátor hiánya általában nem égető, csak akkor tűnik fel, ha a beállító vagy zoom gyűrűk valamelyikét használjuk. Ugyanez a gyűrű szolgálhat a manuális fókuszhoz is segítségül. Sajnos az árelőny miatt le kell mondanunk a második és további beállítótárcsákról (pl gyors ISO váltáshoz), de így is uralható a gép.
Intelligens automata módtól a manuális beállításokig minden van a készüléken. A motívumsablonok között ott a 3D állókép (MPO) és a pásztázós panoráma is, ami meglepően részletes, egészen jó minőséget ad. Hasznosak a kreatív módok és a tucatnyi keret, melyekkel már előző modellekben is találkozhatunk, de persze ez egy fotózás iránt komolyabban érdeklődő felhasználó számára nem döntő érv.
Sokan gondolják úgy, hogy az Android ma már a legideálisabb platform a fényképezőgépek számára is. A Samsung már elég jól sikerült lövést adott le ebbe az irányba a legutóbbi nagyzoomos kompakt Smart fényképezőgépével, a Samsung Galaxy Camerával, de úgy tűnik, hogy egyelőre nem cél az, hogy minden kategóriában Android alapokon dolgozzanak a kamerák. Az NX1000 ennek szellemében saját szoftverrel készült, no és az okok között ott szerepelhetett az is, hogy képernyője nem érintésérzékeny. Lehet erre fintorogni, hogy már mennyivel jobb az Android, véleményünk szerint azonban az alapvetően és első sorban telefonos-táblagépes operációs rendszer, melyhez amúgy is készíteni kell egy fotós módon kezelendő alkalmazást, így nyerni igazán csak a kommunikációs fronton lehet vele. Szerencsére az alapok így is adottak a Wi-Fi kompatibilitás mellé a menübe beépítették a legnépszerűbb kép- és videofeltöltő szolgáltatókat, a célpontok között a Facebook, Picasa, YouTube és Photobucket egyaránt szerepel. Használhatunk SkyDrive hozzáférést is, így egyszerűsítve a képek mentését és megosztását.
Ha nem gond a nagyrészt műanyag ház és a fix képernyő, akkor jó ér-érték arányú készüléket vihetünk haza az NX1000-el, mely markáns mélységélesség hatással és nagy felbontás mellett is elég visszafogott zajszinttel tüntet, valamint otthon van videózásban is. Sokoldalú belépő hobbi MSC gépet keresők figyelmébe ajánljuk.
Adatok
– 23,5×15,7 milliméteres CMOS érzékelő, 20,3 megapixel, Samsung NX bajonett, 3” TFT-LCD (VGA), kontraszt érzékelős, 35 mezős, arcfelismerés, SDXC kártyafoglalat, JPG/RAW (SRW) képformátum, Full HD 1080p videofelvétel, HDMI, 114×62,5×37,5 milliméteres váz méretek
Samsung NX-1000 mintaképek teljes felbontásban letölthetők innen.