Az Apple nemrég bejelentett új hardver termékei kapcsán több érdekességre is felfigyelhetünk. A MacBook Air noteszek például már a kezdetek óta nem rendelkeznek beépített optikai lemezmeghajtóval, amely elgondoláshoz az új generációs Mac Minik is csatlakoztak, száműzték ugyanis a beépített DVD-t, mivel az Apple indoklása szerint a Mac App Store-ból minden alkalmazás beszerezhető, és nincs szükség a lemezekkel való bajlódásra.
A DVD-knek ráadásul nem csak Steve Jobs cége intett részlegesen búcsút, hiszen egyre több PC-s konfiguráció jelenik meg optikai lemezmeghajtó nélkül, amely trendet vélhetően a beépített alkalmazásbolttal érkező Windows 8 is erősíteni fog. Az amerikai PC World szerkesztői ezen okból összegyűjtöttek hat okot a DVD halála és öt okot a maradása mellett. Mindenki döntse el ezek alapján maga, hogy mennyire van még szükségünk DVD-re!
Miért nincs szükségünk optikai lemezekre?
1. Zajosak - A CD- és DVD-meghajtók rendelkeznek olyan mechanikus alkatrészekkel, amelyek a lemezek felpörgetéséért felelősek. Ez a zaj sok esetben zavaró lehet, az Xbox 360 konzol esetén például állandó zajjal jár az optikai lemezek hajtása.
2. Fenntartás - A mechanikus alkatrészek sérülékenyek, ráadásul összegyűjtik a koszt is, amely idővel kihatással lehet a működésükre.
3. Energiahasználat - A lemezek meghajtása rengeteg energiát emészt fel. Így a hordozható gépek akkumulátorainak is megterhelő a DVD-k olvasása, amelyek emiatt kevesebb ideig bírják szuflával
4. Sebesség - SSD, vagy HDD meghajtókról való olvasás jóval gyorsabb.
5. A lemez - Az optikai lemezeket fizikai valójuk miatt tárolni kell, ráadásul könnyen elkeveredhetnek és sérülékenyek
6. Kényelmetlen - Ma már több helyről is lehet streamelni a mozifilmeket, míg egy Blu-ray médium esetén el kell sétálni a videotékába, és vissza is kell vinni azt. A gyors internetelérés mellett ma már jóval kényelmesebb az internetről való beszerzés.
Miért van szükségünk optikai lemezekre?
1. Olcsó - Ha összehasonlítjuk az árakat, akkor 1 DVD még mindig kevesebbe kerül, mint egy 4GB-os USB meghajtó.
2. Kölcsönözhető - A megvásárolt filmeket könnyedén odaadhatjuk barátainknak, amit DRM (digitális jogvédelem, avagy másolásvédelem) mellett nehéz megvalósítani.
3. Más kínálat - A régebbi filmeket sokszor egyszerűbb fellelni DVD-n, mint a neten.
4. Egyszerű kezelés - Míg az optikai lemezeket csak be kell tenni a lejátszóba, addig a digitális változatoknál sok esetben menük vagy weboldalak tömkelegén kell átverekednünk magunkat.
5. Nem kell szélessáv - Az emberek többsége még nem rendelkezik szélessávú interneteléréssel, így egy darabig még biztos lesz létjogosultsága az optikai lemeznek.