Már néhány hónapos használat alatt meg tudjuk szokni annyira notebookunkat, hogy csak nehezen váltanánk másra. Ha pár évről beszélünk, a kötődés már olyan erős, hogy lassúságát, rossz üzemidejét is elnézzük – persze szidjuk, mint a bokrot és nagy szemekkel nézzük az új modelleket, de csak nem váltunk. Aztán van egy pont, amikor tényleg váltunk, mert már használhatatlan a régi gép. Nos, amennyiben ez azért van, mert idegesítően lassú a gép vagy az akkumulátor halt meg, nem biztos, hogy váltani kell, egy alapos ráncfelvarrás csodákra képes.
Memóriabővítés
Az első kritikus állomás a rendszermemória, amelyből egy mai, modern számítógépben már 4 GB-nak kell lennie. Ez a minimum, amely már elegendő akár a Windows 10-nek is, de szükséges a Windows 7-hez is. Ennél kevesebb rendszermemóriánál nagyon óvatosnak kell lennünk a programok elindításakor, és vigyáznunk kell, hogy túlzottan sok alkalmazás, illetve böngészőfül ne legyen egyszerre megnyitva, máskülönben kezelhetetlenül lelassul a gépünk.
A memóriabővítés önmagában nem különösebben nehéz feladat egy átlagos notebook esetében, de van néhány buktató, amelyekre nagyon oda kell figyelnünk. Először is a rendszerdiagnosztika során már felismert helyzetet kell értelmezni. Azt, hogy van-e üres SO-DIMM foglalat a gépben, megmutatják a programok, de ha azt kapjuk, hogy szimplacsatornás módban dolgozik a memóriavezérlő, szinte biztos, hogy van még egy hely. Jegyezzük fel a meglévő RAM modul pontos típusát és ezzel azonos méretűt és teljesítményűt vásároljunk hozzá. Fontos, hogy a feszültségszint is passzoljon – néhány gépbe már 1,35 voltos Low Voltage modulokat szerelnek.
A bővítés egyszerű: áramtalanítsuk a gépet, vegyük ki az akkumulátort és nézzük meg a gép alján a külön nyitható fedeleket. Amelyiknél RAM-jelet találunk, ott kell a bővítést megejteni. Egyre több notebooknál a komplett hátlapot le kell szednünk, ilyenkor ajánlott a Youtube-on vagy egyéb helyen rákeresni a miénkkel pontosan azonos notebook szerelési videójára („Repair” vagy „teardown” kulcsszavak segíthetnek). A modult ferdén kell a SO-DIMM foglalatba illeszteni, majd lefelé nyomva a helyén rögzíteni. Figyelem! 4 GB vagy több RAM-hoz már 64 bites operációs rendszer szükséges, így ha eddig 32 biteset használtunk, újra kell telepítenünk a Windowst.
Merevlemez-csere
A RAM mellett a csigalassúságú 2,5 colos merevlemezek fojtják meg leginkább a notebookokat. A lassúságot az esetek 80-90 százalékában egy HDD-SSD cserével varázsütésre megoldhatjuk. Solid State Drive-ból olyat válasszunk, amit megengedhetünk magunknak összegben, és amit megéri rákölteni a gépre, de jó tudni, hogy az SSD-t később jó eséllyel új gépünkbe is továbbvihetjük. Ha olcsón szeretnénk gyorsítani, egy Kingston SSDNow V300 vagy HyperX Fury 120 GB-os tárolót válasszunk, ha pedig 35-40 ezer forintot is rászánunk, a Crucial BX100 250 GB vagy Samsung SSD 850 EVO 250 GB számítanak jó vételnek.
A cserénél pontosan úgy csavarozzuk be az SSD-t ahogy a HDD-t találtuk a helyén, majd rögzítsük a keretet és indítsuk a gépet. Ha minden rendben ment és leklónoztuk a rendszert az SSD-re, különösebb driver stb. újratelepítésre nincs is szükség, gépünk pedig máris sokkal-sokkal gyorsabban száguld.