Sok-sok teendő akad egy számítógéppel, de tabletet és okostelefont is érdemes rendszeresen karbantartani, ha azt szeretnénk, hogy ne csak a vásárlás napján működjön úgy, ahogy elvárjuk tőle. A karbantartás szerteágazó, sok dolog van, amire oda kell figyelni, ha pedig fejleszteni is szeretnénk, máris sokkal nehezebb a feladat. Legalábbis sokan ezt állítják. Ha azonban vesszük a fáradtságot és időt és utánanézünk, mit hogy kell csinálni, nem is olyan nehéz akár egy komplett PC-fejlesztés sem.
A kényelem ára
Ha nem vesződünk már a legkisebb feladattal sem, hanem mindent szervizre bízunk, készítsük elő pénztárcánkat, ami remélhetőleg kellően vastag is. A házhoz kiszállós, helyszínen szerelős szakik és hivatásos cégek már azért is pénzt kérnek, hogy meglátogattak (ez nem szokatlan más területről sem), és egy szoftveres frissítés, vírusirtó telepítés stb. is komoly összegbe kerül. Ez különösen akkor igaz, ha a gépünk lassabb és sokat kell várni tétlenül a gépre, amíg az dolgozik.
Szoftveres gond
Ha szoftveres gondunk van, például a gép lelassult, a tárhely elfogyott, nyugodtan ugorjunk neki saját magunk a javításnak. Takarítsuk ki az adatszemetet, szedjük le a feleslegessé vált alkalmazásokat, frissítsük a Windowst, a drivereket és a telepített szoftvereket. Hasonlóan egyszerű házilag megoldani az adatmentést: válasszunk egy megbízható, nagyméretű tárolót és mentsük le gépünket és fontos információinkat.
Ha ennél is nagyobb a gond, Windows 8/8.1-nél simán frissítsük a rendszert vagy mentsünk le minden adatot, szinkronizáljuk a felhőbe a beállításokat és állítsuk gyári alaphelyzetbe a rendszert. Windows 7-nél visszaléphetünk korábbi rendszermentési pontba vagy végső soron újratelepíthetjük a Windowst.
Szerviz:Komplex, távoli eléréses, szerver-kliens kapcsolatos helyi hálózatot és egyéb, speciális, központilag kontrollált szoftverkörnyezetet szeretnénk? Szakemberrel jobban járunk, mint amatőr próbálgatással.
Hálózat
A hálózati eszköz telepítését könnyű hókuszpókuszokkal elbonyolítani, pedig egyáltalában nem ördöngösség az egész. Routert beépíteni párperces feladat, az alapbeállításokban segít a firmware-ben található varázsló, a kábelezésben pedig az egyszerű leírás. Persze komolyabb finombeállításokhoz már érdemes alaposan tanulmányozni a leírást és a netet. A helyzet hasonló más hálózati eszközzel is, így IP kamerát sem túl bonyolult összehozni otthoni hálózatunkon, a Powerline vagy switch telepítése mindössze 1 perc, mintha egy lámpát dugnánk be a konnektorba. Ezért sok tízezer forintot kiadni nem érdemes.
Szerviz: VPN-nel fűszerezett, több-routeres, kiterjedt, kontrollált, biztonságos hálózatot már nem olyan egyszerű beállítani. Ha értünk hozzá és van időnk utána olvasni mindennek, nem probléma, egyébként jobban járunk egy profival, aki 1-2 óra alatt összedobja az optimális hálózatot.
Gépfejlesztés
Egy HDD SSD-re váltása nem különösebben nehéz, főleg akkor, ha úgyis újratelepítjük a rendszert. videokártya cseréje sem bonyolult, némi csavarozás, kábelek csatlakoztatása és drivertelepítés – ha nem egyedi, különleges igényeink és/vagy hardverünk van, mindez igazán egyszerű.
Az alaplap/processzorcsere már valamivel komolyabb dolog a tervezéstől a kivitelezésig, különösen notebook esetén. Ilyen műveletbe már csak akkor érdemes belekezdeni, ha értünk hozzá és kellően tanulmányoztuk előtte a témát.
Szerviz: Garanciamatrica van gépünkön és még él a jótállás? Nem érdemes erről lemondani, ha fejlesztenénk vagy gondunk van, inkább hívjuk a hivatalos szervizt.
Perifériák
Azt sem érdemes hagyni, hogy 5-6 ezer forintért feltelepítsék új nyomtatónkat, vagy „beállítsák” egér/billentyűzet/monitor perifériánkat. Mindezeket a leírások alapján könnyedén megtehetjük.
Szerviz: Amennyiben grafikai munkát tervezünk végezni és megfelelő gépet, monitort vásároltunk, megéri kihívni egy hozzáértőt, aki megfelelő műszer birtokában bekalibrálja monitorunkat.
Takarítás
Hangos lett asztali géped vagy notebookod? Ezzel még nem kell azonnal szervizbe rohanni. Az asztali gép oldalait bontsuk le és takarítsuk ki óvatosan az áramtalanított gépet úgy, hogy vigyázunk rá – például a porszívó csövével nem érünk egyik komponenshez sem. Notebooknál sokszor már az is segít, ha sűrített levegővel befújunk a légbeömlőn, de azért jobb, ha inkább megnézzük a Youtube-on, hogyan is kell lebontani garanciavesztés nélkül az alsó takarólemezt. Ha ezzel megvagyunk, könnyedén kitakaríthatjuk a gép belsejét és kikapva a billentyűzetet ugyancsak kitakaríthatjuk a gombok közti, nehezen hozzáférhető helyeket.
Szerviz: Ultrabooknál a szerelés sokkal nehézkesebb, nem érdemes otthon letörölgetni a műanyag pöcköket, ha pedig a tablet vagy okostelefon belsejébe kell bejutni, ugyancsak ajánlott inkább hivatalos szervizt felkeresni.