Minden PC életében eljön az idő, amikor némi ráncfelvarrásra szorul. Attól függően, hogy teljesen új gépet szeretnénk és tudunk vásárolni vagy csak felújítanánk a meglévőt, más és más alternatívákban kell gondolkodnunk. Az utóbbi esetében az egyik legkézenfekvőbb megoldás az, ha több memóriát teszünk a gépbe. Amennyiben kevés pénzből kell gazdálkodni, akkor lehet, hogy a felújítás már itt megáll, elvégre egy videokártyát költségesebb lecserélni, a processzorcserével pedig adott esetben alaplapcsere is jár.
Az igazság az, hogy memóriát hozzáadni egy rendszerhez egyszerűbb, mint például SSD-meghajtót telepíteni - elvégre nem kell operációs rendszert áthelyezni és fájlokat másolni. Azt azonban a vásárlás előtt mindenképp meg kell nézni, hogy milyen típusú memória van a gépünkben, és egyáltalán hány modult tud befogadni az alaplapunk.
Erőforrások és kétcsatornás mód
Először is arról érdemes megbizonyosodni, hogy mennyire van szükségünk több memóriára. Ezt a gépünk teljesítményén is érezhetjük, ugyanakkor a számszerűbb szemléltetéshez indítsuk el a Feladatkezelőt (Ctrl + Shift + Esc). A felugró ablakban kattintsunk a Teljesítmény fülre, majd jelöljük ki a Memóriát. Amennyiben a rendelkezésre álló szabad memória aránya 25 százalék alatt marad, akkor némi bővítéssel valóban sokat javíthatunk a gépünk teljesítményén.
Ezután ajánlott benézni a gépházba is. A legtöbb alaplap páros számú slotot kínál, tehát általában kettőt vagy négyet. Ezeket természetesen párban is tudjuk használni, a kétcsatornás mód pedig némi plusz teljesítményt ígér - ezért szokták általában párban adni a modulokat, kitekben. Ezzel kapcsolatban muszáj megjegyezni, hogy ha kisebb keretből szeretnénk jobb teljesítményt összehozni, akkor sok esetben jobban járunk, ha elfelejtjük a többcsatornás módot. Egy nagyobb RAM vásárlásával nem csak a teljesítményt fokozhatjuk (még jobb, ha van hely a meglévő modul(ok) mellett), de lehetőséget hagyunk a későbbi bővítésre is.
Memóriát, de milyet?
A megfelelő memória kiválasztásakor az egyik lehetőségünk az, hogy az alaplapunk modellszáma alapján kikeressük a gyártó támogatási oldalát, és megnézzük, hogy milyen RAM-okat támogat az alkatrész. A másik jó megoldás egy segédprogram használata, amely megmondja nekünk, miben gondolkodhatunk, és egyáltalán hány férőhely van még szabadon. Az egyik kiváló alkalmazás erre a célra a Crucial System Scanner, amely szkenneli a gépünket, és az adatok megjelenítése után kiírja, hogy milyen típust kellene vásárolnunk. Természetesen akadnak más alkalmazások is, a jelenleg használt modulok adatait kiírja például a népszerű Speccy is.