Amint arról a tegnapi napon beszámoltunk, az NVIDIA végre bemutatta a legújabb videokártyáit, a GeForce GTX 980-at és a GTX 970-et. A GM204-es GPU-ra építő vezérlők közül a GTX 970 1664 maggal dolgozik 1050 MHz-es órajel mellett (Turbo Boosttal 1178 MHz), míg a GTX 980 2048 maggal 1126 MHz-en ketyeg (Turbo Boosttal 1216 MHz-en). A 256 bites memóriabusz mindkét esetben 4 GB GDDR5-ös memóriát kezel, 7 GHz-es effektív órajelen.
Az 549 és 329 dolláros vételárú videokártyák alapesetben három dual-link DVI csatlakozót, egy DisplayPort 1.2 kimenetet és egy HDMI 2.0 portot tartogatnak. Ez utóbbi támogatja a 4K-s felbontást is, 60 Hz-es frissítés mellett. A kártyák fogyasztása 165 és 145 watt.
Új technológiák
Amellett, hogy a kártyák értelemszerűen még gyorsabban futtatják a játékokat, némi extrát is nyújtanak, hála az NVIDIA négy új megoldásának: a Dynamic Super Resolutionnek, a Multi-Frame-Sampled Anti-aliasingnak (MFAA), a Voxel Global Illuminationnek és a VR Directnek.
A Dynamic Super Resolution lehetővé teszi az új GPU-k számára, hogy 4K-szintű grafikát jelenítsenek meg egy Full HD-s kijelzőn. A processzor valójában 4K-s felbontást renderel, majd egy szűrő segítségével 1080p-re skálázza le a képet, amikor az a monitorhoz eljut. A GeForce Experience eszközben a funkció alapesetben be van kapcsolva, és szükség szerint a felbontás akár 5K-ra is emelhető.
Az MFAA hasonlóan működik a már ismert MSAA technológiához, azonban teljesítményben nem okoz olyasfajta visszaesést, mint a korábban is használt megoldás. Az NVIDIA ígérete szerint az MFAA 30 százalékkal gyorsabb az MSAA-hoz képest.
További újdonságok
A harmadik érdekesség, a VXGI, egy világosító technológia, amely jobb képminőséget ígér az eddigieknél, méghozzá teljesítménybeli romlás nélkül. Itt egy voxel tárolja az információkat a fényről a renderelt környezetben. A VXGI segítségével a programozók dinamikus fényforrásokat használhatnak a játékokban, az objektumoknál pedig meg lehet határozni a tükröződés vagy fényelnyelés mértékét. A fényforrások dinamikusan reagálnak a környezeti változásokra.
A negyedik újdonság a VR Direct technológia, amely az Oculus Rift támogatását célozza. A headsetek ennek hála kihasználhatják a dual-GPU-s SLI technológiát, messze többet és jobbat nyújtva, mint a 3D Vision.