Amikor különböző eszközök összekapcsolásához vásárolunk kábeleket, elképesztő mennyiségű és árazású termékből válogathatunk. Van, hogy néhány száz forintért is kapunk HDMI kábelt, de akár több tízezerért is lehet pont ugyanolyan hosszút venni. Az USB kábelek terén szinten vannak nagyon olcsó és erősen prémium darabok. Mennyit érdemes költeni, és megéri-e a felár? Általában jobban járunk az olcsó megoldásokkal, de nézzük a tényeket.
HDMI
A HDMI kábelek a legtöbbször ugyanúgy működnek. Ha kapunk egy képet, akkor az biztosan az, amit a forrás (a médialejátszó vagy set-top box) küld - és ha nem villog, akkor rendben vagyunk. Az 1080p-s és a 4K-s tartalmaknál fontos, hogy "High Speed" feliratú kábelt válasszunk - ne hagyjuk viszont becsapni magunkat. 4K-s HDMI kábel és HDMI 2.0 kábel nem létezik, a High Speed mindent lefed. Bár sok márka rengeteget költ arra, hogy az ellenkezőjéről valahogyan meggyőzzön minket, de egyetlen HDMI kábel sem képes a másiknál jobb felbontást, jobb színeket vagy szebb képet és hangminőséget garantálni. Éppen emiatt általánosságban az olcsó típusok az ajánlottak.
Mikor van különleges helyzet? Például a hosszú távolságoknál (mondjuk 6 méternél több), ahol számít, ha egy aktív kábel képes növelni a jel erősségét. A legtöbb esetben azonban nem lesz semmi baj az olcsó darabbal sem.
Természetesen egyedi helyzetnek számít, amikor valamiért laposabb kábelre van szükség, vagy érdekes szögben kell csatlakoztatni valamihez. A falba építéskor is fontos megfelelő minősítésűt választani. A kép mindenesetre csak akkor lesz szebb, ha az előző kábelünk már megadta magát.
USB és Lightning
Az USB kábelek terén is elindult a reklámhadjárat, és próbálják elhitetni, hogy egy több tíz- vagy százezer forintos kábellel jobb hangminőséget is kaphatunk USB-n keresztül. Az USB-n átmenő adat videó és hang tekintetében azonban egyforma, a minőségén sehogyan sem lehet variálni. Ebben a tekintetben ide kell sorolni a Lightning kábeleket is, amelyeknél igazából csak a drága Apple csatlakozó jelent eltérést.
Különbség persze van az USB kábelek között, nem is kicsi, de más szempontból. Az eltérést az eszközök töltésénél vehetjük észre, ugyanis nem mindegyik kábel képes ugyanakkora áramerősséget biztosítani. A minőségibb kábelek értelemszerűen jobbak ilyen szempontból, így ha egy töltőt akarunk megtoldani vagy csak USB-n keresztül tölteni valamit, akkor ne a legolcsóbbat vegyük meg.
Ha a hang szakadozik, akkor valami baj van a kábellel - nem segít például, ha feltekerve tároljuk. Egy drága USB kábeltől mindenesetre nem kapunk jobb hangminőséget és szebb képet vagy élesebb nyomtatást.
Ti milyen drága kábeleket szoktatok vásárolni?