A Google-nek sikerült 15 százalékkal csökkentenie az adatközpontjai fogyasztását úgy, hogy a kezelésüket a mesterséges intelligenciára bízta - ami hatékonyabban üzemelteti ezeket, mint az emberek.
A milliárdnyi keresést, streamelt filmet és közösségi fiókot kiszolgáló szerverek a világ üvegházgáz-kibocsátásának a 2 százalékát generálják.
Éppen ezért nagy szó, hogy sikerült a fogyasztást csökkenteni 15 százalékkal - mindez a Deepmind gépi tanulásának köszönhető. A mesterséges intelligenciával foglalkozó brit céget még 2014-ben vette meg a Google.
Az adatközpontok óriási energiát igényelnek a hűtés miatt, valamint folyamatosan állítani kell a hőmérsékletet, a légnyomást és a páratartalmat. A bonyolult és összetett tényezők miatt egy algoritmus ezek kezelésében jobb, mint egy ember. A gépi tanulási algoritmusok 5 évnyi valós működési feltételből okosodhattak. Az AI olyan adatokat lát és azonosít, amelyre ember nem képes - így a beállításokat is pontosabban tudja vezérelni.
Mivel az elmúlt években környezetvédelmi szempontból már elég nagy problémát jelentenek az adatközpontok, ezért elengedhetetlen volt, hogy a Google két évvel ezelőtt megkezdje a teszteket. Az eredményeket most globálisan tudják alkalmazni (Észak- és Dél-Amerikában, Európában és Ázsiában). A hűtési energiafelhasználást 40, a teljes energiafelhasználást 15 százalékkal csökkentették.
Az infrastruktúra a Google szerint tovább optimalizálható, így az algoritmusok további fejlődése mellett más, eltérő létesítményekben is be lehet vetni azokat, hasonló hatékonysággal.