Hirdetés

Merevlemez-káosz



|

Egyszerűsíteni akart, de félreértés lett a Western Digital átnevezéseiből, amit most még a visszamaradt készletek is nehezítenek. Segítünk a legjobbat kiválasztani.

Hirdetés

Nem is olyan régen még minden olyan egyszerű volt: Green, Blue, Black. A zöld tiszta sor, keveset fogyaszt, halk, cserébe lassú, de olcsó. A Blue átlagosan gyors, egészen megbízható, de az ára nem szállt el. A Black nagyon gyors (már amennyire egy HDD gyors lehet), szuper-megbízható, de ennek ára is van. Nos, ezt aztán a WD jól megfűszerezte színekkel: készült Red, Purple, de jött AV és egyéb csoda elnevezés is. Mindenhol valami kicsit más volt. Vagy változó fordulatszám, vagy RAID-hez igazított firmware stb. Aztán most mindezt egy tollvonással áthúzta a Western Digital - hazánkban (is) a legnépszerűbb HDD-gyártó.

Hirdetés


Az új felállásban ugyanazok a modellek maradtak, de csak három csoport van: a Blue, a Red és a Black. A piroscímkés Red NAS-ba való, a Black a legnagyobb teljesítményhez, a kék Blue pedig belépőszintre. A legnépszerűbb Blue-nál az okozza a gondot, hogy a cég minden Green HDD-t átcímkéz Blue-ra, így ezentúl nem a színt, hanem a típusjelzés utolsó betűjét kell figyelni, hogy megtudjuk, egy lassú, 5400 rpm-es modellel, vagy az érezhetően sokkal gyorsabb, 7200 rpm-es változattal van-e dolgunk. Ha a gyorsaság számít, keressük az "X"-et, ha az alacsony fogyasztás és kedvező ár, a "Z"-végű Blue modellekre vadásszunk


Boot HDD

Ha gépünk elsődleges adattárolóját keressük, a Blue Z-t azonnal felejtsük el, mert egy Green merevlemezről csak nagy kínszenvedések árán indul el a Windows és egy ilyen hiba képes bármilyen PC-t teljesen lefojtani. Az "X" már jobb választás, a korábbi szériánál is jól járható középútnak számított a 7200 rpm-es Blue HDD, amely azért nem túl drága és viszonylag halk is.


Ha tehetjük, inkább dobjuk rá azt a kb. öt-tízezer forintot a HDD árára és válasszuk a Black modellt, amely nagy gyorsítótárral és kiváló sebességgel hálálja meg az extra kiadást, továbbá erre a típusra jár egyedül az öt év garancia, amely mozgó alkatrészes komponensnél külön jó hír.


Másodlagos tároló

Másodlagos tárolónál már lehetünk elnézőbbek, és ha például külső tartóba keresünk HDD-t, akár egy ex-Green modellt, egy Blue Z-t is választhatunk. Fontos megjegyezni, hogy szerencsére a legtöbb hazai kiskereskedés a Blue merevlemezek elnevezésében feltünteti a fordulatszámot is, de azért jobb, ha mi a WD weboldaláról ellenőrzött típuskóddal a zsebünkben megyünk oda, nehogy véletlenül nem a megfelelő HDD-t kapjuk.


NAS

Hálózati fájltárolónál nem érdemes a Greent/Blue Z-t választani, mert annyit nem nyerünk vele árban. A Red firmware-ei valóban erre az üzemmódra vannak hangolva, továbbá az adatredundancia miatt többet RAID-be kötve a teljesítmény is maximális lesz.


Az ideális kapacitás

Ha rendszermeghajtót keresünk a merevlemezek piacán, az 1 TB-os modell jó választás. A Blue olcsó és elfogadható a teljesítménye mindaddig, amíg nem láttunk egy hasonló gépet SSD-vel futni. A Black különösen a garancia miatt fontos - érdemes erre kiemelt figyelmet fordítani.


Ha elsődlegesen sok-sok adatot szeretnénk tárolni, és a legjobb forint/GB mutatójú HDD-t keressük, a 3 TB-osok mezőnyében érdemes szétnézni - van néhány ellenállhatatlan vétel. Például Red-es WD, 3 TB-os HDD-t már alig több mint 30 ezer forintért kaphattok, ami 10,9 Ft/GB-os mutatóra jön ki. Ugyanez 2 TB-os kiszerelésben már 13,2 Ft/GB, míg az 1 TB-os modell esetében nagy az ugrás (így nem is éri meg), itt 18,6 Ft/GB-ra számítsunk.


Neked milyen HDD dolgozik a gépedben? Ha most kéne választanod HDD-t, melyikre szavaznál?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.